Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:04

Ceny wełny mineralnej idą w dół i tanieje OSB

Ceny wełny mineralnej idą w dół, tanieje OSB, ale blachodachówka nadal droga. Kontynuujemy raport z rynku materiałów budowlanych w naszym regionie.
Ceny wełny mineralnej idą w dół i tanieje OSB

Autor: Rockwool

Wspólnie z Michałem Sochą, dyrektorem handlowym w firmie INWESTOR sp.j., jednego z największych dystrybutorów materiałów budowlanych w regionie, sprawdziliśmy dynamikę cen niektórych materiałów budowlanych w sierpniu 2021 r. Tym razem na celownik wzięliśmy wełnę mineralną, blachodachówkę, silikaty, płyty OSB i drewno konstrukcyjne.

 

Wełna wychodzi na prostą, ale trochę trudności jest

Jeżeli ktoś chciał kupić wełnę w czerwcu, miał naprawdę problem. Nie dość, że ceny wełny mineralnej zmieniały się prawie z dnia na dzień, to były jeszcze problemy z jej dostępnością. W sierpniu jest już nieco spokojniej. Wbrew przewidywaniom ekspertów ceny wełny skalnej nieco spadły i nie ma już trudności z jej nabyciem. Gorzej jest – niestety – z wełną szklaną. Jej dostępność wprawdzie się poprawiła, jednak nie wszystkie marki nabędziemy z taką samą łatwością. Ceny natomiast nadal są niestabilne.

 

Blachodachówka nadal droższa od dachówki

Jak pisaliśmy w naszym poprzednim Raporcie, najmocniej ostatnio potaniała stal. Na razie nie przekłada się to na wyroby, do produkcji których potrzebna jest ona potrzebna. Dotyczy to m.in. blachodachówki. Ta nadal jest droższa od dachówki. Wszystkiemu winne kontrakty podpisane, gdy stal biła rekordy cenowe. Producenci muszą się z nich wywiązać. Obniżki cen na wyroby zawierające stal możemy się zatem spodziewać dopiero wtedy, gdy zakłady zużyją zakupione wcześniej materiały do ich produkcji.

 

Zdecydowanie łatwiej o silikaty

Trudna sytuacja z dostępnością silikatów nareszcie znaczne się poprawiła. Niestety nie można tego powiedzieć o ich cenach. Spadły tak minimalnie, że nie da się tego nazwać obniżką. Na znaczący ruch cen w dół nie możemy raczej liczyć. Silikat to produkt wapienny, a produkcja wapna to proces energochłonny.

 

Płyty OSB wyraźnie potaniały

W zeszłym roku płyty OSB były najszybciej drożejącym materiałem budowlanym w naszym kraju i w efekcie „zaliczyły” najwyższy skok cenowy w górę. Najgorzej było w sierpniu 2021 roku. Potem ceny zaczęły się wahać: po budzącym nadzieję spadku, znowu poszły w górę. Aktualnie OSB tanieje. W porównaniu do sierpniowej „górki” z ubiegłego roku, spadły aż o 30%. Ponieważ producenci zaczynają naciskać na sprzedaż, śmiało możemy liczyć, że trend spadkowy się utrzyma.

 

Drewno konstrukcyjne jeszcze z trudnościami

Choć na światowym rynku drewna już w lipcu tego roku zaczęło wiać optymizmem (bo wyraźnie poprawiła się sytuacja z dostępnością surowca), jeszcze nie przełożyło się to na sytuację u lokalnych dystrybutorów. Z dostępnością drewna konstrukcyjnego jest wprawdzie lepiej niż na początku roku, ale nie tak dobrze, jak było przed zawirowaniami. Ruchy cenowe też są niewielkie, na szczęście dla kupujących, są to „delikatne” obniżki.

 

EA

 

Czytaj także: Styropian potaniał, ale chemia nadal droga


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą