Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:05

Styropian potaniał, ale chemia ciągle droga

Styropian potaniał - w czerwcu jego ceny nieco spadły i od tego czasu utrzymują się na tym samym poziomie. Dużo lepiej jest natomiast z jego dostępnością – stwierdza Lesław Łyda z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego TERCA, firmy zajmującej się sprzedażą materiałów budowlanych.
Styropian potaniał, ale chemia ciągle droga

Autor: Termoorganika

Ceny materiałów budowlanych to dziś czynnik, który ma największy wpływ na podjęcie decyzji o rozpoczęciu budowy budowy domu bądź jego remontu. Wspólnie z Lesławem Łydą z lubelskiej firmy Terca prześledziliśmy dynamikę niektórych z nich.

 

Styropian potaniał

W pierwszym półroczu 2022 r. styropian bardzo szybko drożał. Licząc miesiąc do miesiąca, jego ceny rosły co kilkadziesiąt procent. W czerwcu nareszcie zaczął tanieć, ale nie ma co liczyć, że jego ceny wrócą do poziomu z ubiegłego roku. Przez ostatni miesiąc utrzymują się na poziomie, jaki uzyskały w czerwcu. Wszystko wskazuje na to, że obniżka ta była jedynie korektą, a nie stałym trendem.

Wyraźnie poprawiała się natomiast dostępność styropianu. Obecnie na realizację zamówienia czeka się zaledwie kilka dni.

 

Tańszy beton komórkowy

Podobnie jak styropian, w czerwcu spadek cen zanotował beton komórkowy. I tak jak w przypadku styropianu, obniżka ta szybko wyhamowała. Nie ma za to problemów z jego dostępnością.

 

Stal mocno w dół

W porównaniu do cen z pierwszego półrocza 2022 r. najwyraźniej potaniała stal. W maju za tonę klienci płacili około 8 tys. Aktualnie ceny stali kształtują się na poziomie 4-4,5 tys. za tonę. W dodatku stal dostępna jest praktycznie „od ręki”, niezależnie od przekroju, jakiego potrzebujemy.

 

Chemia ciągle droga

Na wysokim poziomie utrzymują się ceny chemii budowlanej. Także tej niezbędnej do wykonania elewacji. Na obniżki w tym segmencie produktów inwestorzy nie mają co liczyć. Producenci mają duże zapasy w magazynach, a ruch na dużych budowach praktycznie zamarł. Jeżeli producenci i dystrybutorzy chcą na chemii budowlanej zarobić, muszą sprzedawać ją po wysokich cenach.

 

Horrendalne ceny na narzędzia

Narzędzia budowlane są obecnie wyjątkowo drogie i pewnie długą nie potanieją. W tym roku ich ceny rosną dwa razy szybciej niż w roku ubiegłym. Rok temu wzrost cen można było tłumaczyć zwiększonym popytem i zaburzonym łańcuchem dostaw w zakresie podzespołów. W roku 2022 na wysokie ceny narzędzi wpływ mają przede wszystkim rosnące ceny energii niezbędnej do ich wyprodukowania.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą