Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 07:27

Ceramika poryzowana czy beton komórkowy? A może cegła pełna? - materiały na ściany zewnętrzne murowane

Ceramika poryzowana czy gazobeton? A może silikat albo cegła pełna? Na wybór materiału na ściany zewnętrzne powinniśmy się zdecydować, zanim projekt domu będzie gotowy. Ich charakterystyki są tak odmienne, że zmiana decyzji na etapie budowy może przysporzyć kłopotów.
Ceramika poryzowana czy beton komórkowy? A może cegła pełna? - materiały na ściany zewnętrzne murowane

Mamy to! Nareszcie przebrnęliśmy przez wszelkie formalności, dostaliśmy pozwolenie na budowę domu i zabraliśmy się do pracy. Fundamenty zalane, teraz pora na ściany. Wszystkie osoby mierzące się z wyzwaniem, którym niewątpliwie jest budowa domu, już na etapie projektowania stoją przed wyborem materiału, z jakiego ściany będą wykonane. Które opcje wybierane są najczęściej? Czym się ceramika poryzowana różni się od gazobetonu, a czym od ceramiki tradycyjnej? Kiedy wybrać pustaki, bloczki albo cegłę pełną?

Aby ułatwić Wam zadanie, scharakteryzujemy je pokrótce.

Bloczki z betonu komórkowego

Beton komórkowy (inaczej gazobeton) jest uznawany za najlepszy materiał do samodzielnej budowy domu, ponieważ jego bloczki są lekkie i łatwe w obróbce (tj. szlifowanie, cięcie, frezowanie czy też wiercenie nie sprawiają problemu). 

Bloczki betonu komórkowego mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie charakteryzują się wysoką izolacyjnością termiczną. Ponadto - ze względu na możliwość precyzyjnego docięcia materiału - bloczki sprawdzają się, kiedy projekt domu zakłada wykonanie ścian łukowych.

Gdy zdecydujemy się na ten rodzaj materiału, musimy pamiętać, że beton komórkowy ma różne gęstości, które stosuje się do wykonywania określonych rodzajów ścian:

  • 400 kg/m3 (i niższe) - nośne ściany jednowarstwowe;
  • 500 i 600 kg/m3 - nośne ściany warstwowe oraz działowe;
  • 700 kg/m3 - ściany o wyższej wytrzymałości.

Im mniejsza gęstość bloczka, tym łatwiejsza jego obróbka. Najczęściej do budowy ścian zewnętrznych używa się bloczków o szerokości 18-48 cm. Do murowania używa się tradycyjnej zaprawy lub zaprawy klejowej (do 3 mm, cienkowarstwowej). Oczywiście tańszą opcją jest zaprawa tradycyjna - z powodu mniejszej izolacyjności termicznej niż zaprawa klejowa.

Bloczki z betonu komórkowego - gdzie kupić?

Ceramika poryzowana

Do wyrobów ceramicznych zaliczamy przede wszystkim:

  • pustaki (tradycyjne lub poryzowane),
  • cegły (pełne lub drążone).

Ceramika poryzowana jest najdroższą opcją z możliwych, o czym też warto pamiętać, dokonując wyboru materiały na ściany.

Pustaki poryzowane zyskały swoją nazwę dzięki wykonaniu z gliny wzbogaconej o materiały, które zapewniają jej porowatość. Owa porowatość sprawia, że pustaki mają dobrą izolacyjność cieplną. Nadproża z żelbetonu wykonane w ceramicznych kształtkach są ich idealnym uzupełnieniem. Pamiętajmy, że tego typu pustaki może i są lżejsze oraz łatwiejsze w obróbce, ale za to ich wadą jest kruchość.

W przypadku budowy ścian z pustaków poryzowanych, nie musimy martwić się o spoiny pionowe - nie trzeba ich robić. Można łączyć je zaprawą tradycyjną albo ciepłochronną. Jeśli pustaki miały powierzchnie szlifowane, lepiej użyć zaprawy klejowej albo piany rozprężnej. Grubość murów jednowarstwowych wraz z ociepleniem jest podobna do tych budowanych z betonu komórkowego - powyżej 40 cm.

Warto wspomnieć też o nowości w branży budowlanej - pustakach ceramicznych z drążeniami wypełnionymi wełną mineralną. Korzysta się z nich przy stawianiu ścian bez ocieplenia.

Pustaki z ceramiki poryzowanej - gdzie kupić?

Bloczki silikatowe

ceramika-poryzowana-czy-silikatySilikat to wyrób wapienno-piaskowy charakteryzujący się dużą masą. Jego gęstość wynosi między 1400 a 2000 kg/m3, co wpływa na zarówno na właściwości samych elementów ściennych, jak i wykonanego z nich muru. Silikat ma wysoką wytrzymałość na ściskanie, czego nie można było powiedzieć o betonie komórkowym. Tak duża masa wiąże się również z izolacyjnością akustyczną, która jest bardzo dobra.

Wadą silikatu jest jednak słaba izolacyjność cieplna: w szybkim tempie przejmuje ciepło z otoczenia i równie szybko je oddaje.

Bloczki i cegły silikatowe stosuje się do budowy zarówno ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych ścian konstrukcyjnych oraz działowych. Mogą być wykorzystane także jako warstwa elewacyjna, ale jedynie w przypadku ścian trójwarstwowych.

Grubość ścian konstrukcyjnych z silikatu wynosi 18-25 cm. Wymagają one jednak solidnego docieplenia. Termoizolację muru możemy zamocować przy użyciu zaprawy tradycyjnej lub klejowej.

Kiedy wybrać ściany z silikatu? Silikat warto zastosować wówczas, gdy zależy nam na twardych i mocnych ścianach z dobrą izolacją akustyczną. To dobry wybór także wtedy, gdy cenimy sobie rozwiązania proekologiczne. Do wytworzenia tego materiału nie wykorzystuje się bowiem szkodliwych substancji chemicznych, a sam proces produkcji pochłania znacznie mniej energii niż przykładowo przy wyrobach glinianych.

Bloczki silikatowe - gdzie kupić?

Tradycyjna cegła pełna

ceramika-poryzowana-czy-cegla-pelnaCegła pełna, wypalana z gliny, jest jednym z materiałów wykorzystywanych nie tylko do stawiania ścian konstrukcyjnych budynków, ale także ścian działowych, piwnicznych czy też do obudowy przewodów kominowych. Ma bardzo dobrą wytrzymałość na uszkodzenia i na ściskanie.

To uniwersalny materiał, którego korzenie sięgają jeszcze starożytności. Sprawdza się w wielu stylach architektonicznych (np. styl loftowy) i pasuje do różnego rodzaju pomieszczeń, zarówno gospodarczych jak i wypoczynkowych.

W obecnych czasach cegłę coraz rzadziej stosuje się do budowy całych budynków i przeważnie wykorzystuje się je do warstwy licowej w ścianach trójwarstwowych. Zdarzają się jednak zupełnie współczesne realizacje domów jednorodzinnych ze ścianami zewnętrznymi z tego materiału. Wbrew pozorom koszt ich wybudowania nie odbiega znacząco od kosztu wykonania ścian z innych materiałów ściennych. Wyboru cegły pełnej dokonują przede wszystkim inwestorzy świadomi tego, że największą zaletą elementów z ceramiki poryzowanej i gazobetonu są ich wymiary a nie właściwości.

Ceramika tradycyjna - gdzie kupić?

Ceramika poryzowana czy gazobeton? - podsumowanie

Podjęcie decyzji, z jakiego materiału wybudować ściany zewnętrzne, z pewnością nie jest łatwe. Cena to tylko jeden z wielu czynników branych pod uwagę przy wyborze. Jeżeli zależy nam na dobrej izolacyjności akustycznej, z pewnością sięgniemy po silikat. Jeśli to izolacyjność termiczna interesuje nas najbardziej, zdecydujemy się na ceramikę poryzowaną, a jeżeli chcemy jak najszybciej wybudować dom - beton komórkowy ułatwi nam to zadanie dzięki lekkości i łatwości obróbki.

Materiałów dostępnych na rynku budowlanym jest wiele, a my jako klienci mamy z czego wybierać. Warto poznać wady i zalety każdego z materiałów, zanim zabierzemy się do pracy.

GABI

Foto: Bruk-Bet, Wienerberger, Xella, Cegielnia Hoffmanowska

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze