Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 10:24

Dom bez pozwolenia do 70 m2 – wkrótce bezpłatne projekty do pobrania

Dom bez pozwolenia do 70 m2 powierzchni w obrysie podstawy to jedna z inicjatyw Polskiego Ładu, która ma przyspieszyć rozwój budownictwa indywidualnego. Przepisy znowelizowanej ustawy Prawo budowlane, które to umożliwiają, obowiązują od 3 stycznia 2022 r.
Dom bez pozwolenia do 70 m2 – wkrótce bezpłatne projekty do pobrania

Dom bez pozwolenia do 70 m2 – jakie warunki trzeba spełnić?

Nowe przepisy ustawy zezwalają na budowę domu jednorodzinnego wolnostojącego bez pozwolenia, jeżeli:

  • powierzchnia zabudowy w obrysie nie przekracza 70 m2, a jego powierzchnia użytkowa 90 m2;
  • budynek będzie miał maksymalnie 2 kondygnacje;
  • oddziaływanie budynku nie wykracza poza obszar działki;
  • budynek spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeżeli w gminie go nie ma, trzeba wystąpić o warunki zabudowy);
  • dom będzie przeznaczony na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

 

Aby rozpocząć budowę domu spełniającego powyższe wymagania, w starostwie powiatowym albo urzędzie miasta na prawach powiatu trzeba złożyć zgłoszenie budowy wraz z projektem. Zaprojektowany budynek, jak każdy inny, musi spełniać obowiązujące wymagania techniczne. To mogłoby jednak zniweczyć zamierzone przyspieszenie budowy. W związku z tym w ubiegłym roku rząd zapowiedział konkurs na projekt domu do 70m2, który inwestor będzie mógł wykorzystać bezpłatnie. Konkurs zorganizował i przeprowadził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Swoje prace mogły zgłaszać zarówno pracownie projektowe, jak i poszczególni architekci. Warunkiem niezbędnym wzięcia udziału w konkursie było posiadanie uprawnień budowlanych do projektowania architektonicznego bez ograniczeń.

Dom bez pozwolenia do 70 m2 – konkurs na bezpłatny projekt rozstrzygnięty!

19 stycznia 2022 r. GUNB poinformował o rozstrzygnięciu konkursu. Spośród 97 prac konkursowych wybrano 38. Głównymi kryteriami wyboru były wysokie walory architektoniczno-funkcjonalne, ekologiczne, oszczędnościowe i estetyczne.

Obecnie najwyżej ocenione w konkursie projekty (wybrane 38) wchodzą w fazę wykonania na ich podstawie projektów budowlanych. W II kwartale 2022 r. każdy, kto chce wybudować dom bez pozwolenia do 70 m2, będzie mógł je bezpłatnie pobrać i wykorzystać do budowy.

Zastrzeżenia inżynierów i architektów

Pomysł budowy domów bez pozwolenia jako taki nie budzi większych kontrowersji. Inaczej jest jednak ze szczegółowymi rozwiązaniami, które w tym zakresie zaproponował ustawodawca.

Zarówno zdaniem Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa jak i Izby Architektów Rzeczpospolitej Polskiej największe zagrożenia, jakie generują nowe przepisy budowlane, wynikają z braku nadzoru realizacji domu przez kierownika budowy. Najważniejsze z nich to:

  • nieprzestrzeganie zasad bhp w trakcie budowy;
  • ryzyko obniżenia bezpieczeństwa konstrukcji budynku, co w przyszłości może zagrażać zdrowiu i życiu jego użytkowników;
  • większe ryzyko realizacji budowy niezgodnie z projektem budowlanym, zwłaszcza że nadzór autorski (autora projektu) nie jest obowiązkowy;
  • wzrost ryzyka rozlewu chaotycznej zabudowy wokół miast.

Na jeszcze jedną "słabość" przepisów dotyczących budowy domu bez pozwolenia uwagę zwracają prawnicy. Ich zdaniem regulacje dotyczące możliwości sprzedaży takiego budynku zbyt utrudniają możliwość ich odsprzedaży i wynajmu. Ich zbycie bądź wynajęcie są niemożliwe nawet wtedy, gdyby diametralnie zmieniła się sytuacja inwestora, np. ciężko by zachorował czy nawet zmarł. Trudno również przewidzieć, czy takie domy w ogóle będą cieszyły się zainteresowaniem potencjalnych nabywców czy najemców. Brak kierownika budowy, który odpowiada za jakość konstrukcji budynku, może bowiem budzić wątpliwości, czy dom powstał zgodnie ze sztuką budowlaną.

EA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jarosław Smigala 24.03.2022 20:29
Komentarz zablokowany