Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:07

Nowe wymagania techniczne dla ścian zewnętrznych

Nowe warunki techniczne stawiają ścianom zewnętrznym zaostrzone wymagania. Teraz nowe budynki mieszkalne muszą spełniać wymagania budownictwa energooszczędnego. Co to znaczy?
Nowe wymagania techniczne dla ścian zewnętrznych

Zmiany w warunkach technicznym, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie na działce obowiązują od 31 grudnia 2020 roku. To ostatni etap podnoszenia wymagań względem budownictwa mieszkaniowego, które wprowadziła nowelizacja przepisów budowlanych w 2013 roku. Spełniając zaostrzone parametry techniczne, będziemy teraz budować domy co najmniej energooszczędne. A to możliwe jest tylko wtedy, gdy wszystkie przegrody zewnętrzne: ściany, okna, podłogi na gruncie itp., muszą charakteryzować się odpowiednimi parametrami ciepłochronnymi.

Aby spełnić wymagania domu energooszczędnego, budynek musi mieć odpowiednio skonstruowane przegrody oddzielające jego wnętrze od otoczenia. Stąd taki nacisk na parametry termoizolacyjne ścian, dachów, podłóg, stropów i stolarki otworowej, który określa się za pomocą współczynnika przenikania ciepła U. Zgodnie z nowymi warunkami technicznymi nie może on być wyższy niż [W/m2 x K]:

  • 0,2 W/m2·K dla ścian zewnętrznych w standardzie NF40;

  • 0,12 W/m2·K dla ścian zewnętrznych w standardzie N15.

 

Ściany zewnętrzne o tak wyśrubowanym współczynniku U, muszą mieć odpowiednią konstrukcję. Jeszcze kilkanaście lat temu w ścianach murowanych warstwowych na przykład za zatrzymanie ciepła w domu odpowiadał zarówno mur, jak i docieplenie. Producenci prześcigali się w więc w promowaniu współczynnika U elementów, z których wykonuje się mur. Styropian i wełna wydawały się mieć drugorzędne znaczenie. Obecnie zaś ciepłochronność muru niewielkie znaczenie, izolacyjność cieplna zastosowanego materiału dociepleniowego jest zaś na pierwszym planie.

Specjaliści z branży przewidują, że konstrukcja ścian będzie zmieniać się nadal. Ich zdaniem największy potencjał ma w tym zakresie termoizolacja. I dobrze, bo ze względu na WT21 grubość standardowych materiałów dociepleniowych wzrośnie. Szacuje się, że będzie to 2 cm dla docieplenia ścian zewnętrznych i 4 cm dla dachu. A to oznacza, że trzeba pracować nad materiałami, które warstwę termoizolacji pozwolą odchudzić. Już dziś płyty XPS, fenolowe, PUR i PIR są cieńsze niż styropian EPS czy płyty z wełny mineralnej, a mają lepsze współczynniki ciepłochronne.

 

Więcej informacji w artykule na stronie naszego Fachowca Lubelskiego pt. WT21: Ściany zewnętrzne

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą