Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 15:55

Fotowoltaika dla rolników

Postępująca automatyzacja w rolnictwie sprawia, że wraz z rozwojem i wzrostem produkcji rosną również rachunki za energię elektryczną. Faktura za prąd w wysokości od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych nie jest dziś niczym zaskakującym w większym gospodarstwie rolnym. Rachunki te można jednak radykalnie obniżyć – inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne dla rolników jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie rachunków za prąd. Jednocześnie zaś pozwala uniezależnić się od zmiennych, niestabilnych i stale rosnących cen energii elektrycznej w Polsce.

Co może zyskać polski rolnik?

Poza oczywistymi korzyściami w postaci niezależności energetycznej i redukcji kosztów zużywanego prądu (a więc oszczędności, które można zainwestować w dalszy rozwój gospodarstwa) zysków z wdrożenia rozwiązań fotowoltaicznych w gospodarstwie rolnym jest więcej. Jedną z najbardziej interesujących możliwości jest poszerzenie profilu działalności o produkcję zielonej, ekologicznej energii za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachach budynków gospodarczych oraz na gruntach wyłączonych z produkcji rolnej. Można także zwiększyć konkurencyjność własnych produktów, promując je jako wytworzone z użyciem zielonej energii.

 

Ulga w podatku rolnym

Fotowoltaika dla rolników oznacza także możliwość uzyskania ulg podatkowych. Każdy rolnik, który płaci podatek VAT, ma prawo do odliczenia go w całości, dzięki czemu odzyskuje 23% poniesionych kosztów. Dodatkowo dostępna jest ulga inwestycyjna dla rolników, którzy wykonują inwestycje ekologiczne – jest to kolejne 25%, odliczane od podatku gruntowego. Co bardzo ważne, tę ulgę można rozliczać nawet przez kolejnych 15 lat, co przekłada się na znacznie szybszy zwrot kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną.
 

 

Rolnicy są prosumentami!

Obowiązująca w Polsce ustawa dotycząca odnawialnych źródeł energii (OZE) stanowi, że każdy wytwórca energii elektrycznej, który zużywa również energię na potrzeby własne, jest prosumentem. Umożliwia to każdemu rolnikowi-prosumentowi oddawać do sieci tę energię z instalacji fotowoltaicznej, która nie została wykorzystana na bieżące potrzeby gospodarstwa, by odebrać ją w przyszłości. Tak odbierana energia jest bilansowana w stosunku 0,8:1 dla instalacji do 10 kWp (do 10 kWp) albo 0,7:1 dla instalacji o mocy od 10 do 50 kWp.

 

Bezobsługowość instalacji

Użytkowanie prawidłowo zrealizowanej instalacji fotowoltaicznej nie generuje dla gospodarstwa rolnego żadnych dodatkowych kosztów. Moduły PV są skonstruowane w taki sposób, że nie wymagają żadnej ingerencji inwestora. System fotowoltaiczny nie posiada żadnych ruchomych części ani płynów roboczych, tak więc nie wymaga konserwacji ani nadzoru nad działaniem, a nad jego włączeniem się i wyłączaniem czuwa w pełni automatyczny inwerter.

 

Zacznij oszczędzać już dziś

Produkuj prąd na bieżące potrzeby, nadwyżki magazynuj w sieci energetycznej i odbieraj po zachodzie słońca! Teraz jeszcze taniej dzięki uldze podatkowej!

 

 

 

Centrala w Lublinie:

Adres: ul. Willowa 18, 20-819 Lublin

Telefon: 535 070 770

Kontakt w sprawie dotacji "Mój Prąd": 508 790 982

E-mail: [email protected]

www.syntezaoze.pl



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze