Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 19:53

Smog nie przez kominki - naukowcy zwracają uwagę na zawyżony wskaźnik emisji rozpowszechniany przez PAS

Czy podstawą POP-u dla Lubelszczyzny są zawyżone wskaźniki emisji z kominków? Jak wskazują autorzy badań na, które powołuje się Polski Alarm Smogowy: .."wysokie wskaźniki emisji, w żaden sposób, nie mogą być odnoszone do urządzeń grzewczych wprowadzanych aktualnie na rynek krajowy."
Smog nie przez kominki - naukowcy zwracają uwagę na zawyżony wskaźnik emisji rozpowszechniany przez PAS
Spartherm

Od jakiegoś czasu dużo w mediach pojawia się informacji jakoby kominki były głównym winowajcą smogu. Jest to niezgodne z prawdą, przykładem może być choćby 16 września 2020 roku, kiedy to w stolicy został ogłoszony alarm smogowy a aura była wakacyjna z temperaturą powyżej 20 stopni. Przecież przy takiej pogodzie nikt nie pali w kominkach. Zatem czy obarczanie nowoczesnych kominków winą za smog jest zasadne?

Na początku września naukowcy dr inż. Krystyna Kubica i dr hab. Inż. Robert Kubica wydali oświadczenie zarzucające nierzetelność materiałom o smogu publikowanym przez Polski i Krakowski Alarm Smogowy. W oświadczeniu czytamy m. in. „Niniejszym zwracamy uwagę na błędną i nierzetelną zawartość materiałów informacyjnych publikowanych przez Polski i Krakowski alarm Smogowy. Wyrażamy też sprzeciw dla sposobu wykorzystania informacji opracowanych przez nas na potrzeby przywołanego opracowania[…] Wysokie wartości wskaźników emisji, w żaden sposób, nie mogą być odnoszone do urządzeń grzewczych wprowadzanych aktualnie na rynek krajowy. […]

 

Taki zawyżony wskaźnik emisji z kominków był podstawą krakowskiego zakazu palenia drewnem w kominkach i jest podstawą powstających Programów Ochrony Powietrza. Czy również podobnie było w Lublinie? Czy radni mieli świadomość, że wskaźniki są zawyżone? Jak podają autorzy badań, zawyżone wskaźniki emisji (1350 i 2180mg/m3) odnoszą się do oszacowanego maksynalnego, możliwego poziomu emisji pyłu z przestarzałych urządzeń grzewczych przy stosowaniu paliwa pozaklasowego. Jak podają autorzy : Przywołane wartości wskaźników emisji zostały oszacowane na potrzeby wykazania znaczącego potencjału poprawy w przypadku zastąpienia tych przestarzałych urządzeń przez nowe, zgodne z Dyrektywą Ekoprojekt. Przypisanie nowym, wysokosprawnym i niskoemisyjnym piecom i kominkom (zgodnym z wymogami Ekoprojekt) wysokich wskaźników emisji, właściwych dla urządzeń starych i określenie ich mianem szacowanych dla warunków rzeczywistych jest całkowicie nieuprawnione.

 

Całe oświadczenie znajduje się tutaj.

 


Dr inż. Krystyna Kubica oraz dr hab. inż. Robert Kubica to naukowcy od lat zaangażowani w zwalczanie problemu niskiej emisji w Polsce i Europie. Mają udział w tworzeniu europejskich norm Ecodesign będących podstawą wszelkich przepisów dotyczących ograniczania zjawiska smogu. Są też autorami wielu opracowań naukowych zamawianych i wykorzystywanych przez polski rząd. Sa ekspertami KOBIZE, powołują się na nich Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz KOBIZE.

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą