Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 03:59

Zbyt szczelne okna

Zbyt szczelne okna

Zbyt szczelne okna

Pomieszczenia mieszkalne muszą być stale wentylowane. Niezbędną ilość powietrza, która powinna być wymieniona w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny określa Polska Norma. W wypadku kuchni z kuchenkami gazowymi wynosi ona 70m3/h, łazienek 50m3/h, a pomieszczeń mieszkalnych - 20m3/h na jednego mieszkańca. Prawidłowa wentylacja pomieszczeń jest jednym z podstawowych problemów, przed jakimi stają producenci okien z PCV charakteryzujących się dużą szczelnością. Brak wymaganej wymiany powietrza wpływa bowiem ujemnie na mikroklimat pomieszczeń. W starym budownictwie dopływ świeżego powietrza najczęściej odbywał się przez nieszczelności w stolarce okiennej. Często po wymianie starych drewnianych okien na nowe plastikowe przy źle funkcjonującej wentylacji grawitacyjnej pojawia się pleśń na ścianach, szczególnie w kuchniach i łazienkach.

Można temu zapobiec stosując nawiewniki montowane bezpośrednio w oknach, szczeliny wentylacyjne w ramach okien, mikrouchylenie, a także tzw. rozszczelnienie okien. Nawiewniki umieszczane są w górnej części okna, zazwyczaj w ramie skrzydła nad szybą. Mogą być nawiewniki sterowane ręcznie za pomocą specjalnej linki oraz nawiewniki higrosterowane. Te ostatnie umożliwiają przepływ powietrza w obie strony oraz zabezpieczają przed pyłem, owadami i hałasem. Jest to jedna drogie rozwiązanie. Nawiewniki sterowane ręcznie powodują wzrost kosztu okna o około 10% w stosunku do ceny okna bez nawiewnika.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest mikrouchylenie. Skrzydło okienne nie jest wtedy całkowicie domknięte przy położeniu klamki pod kątem 45 stopni, ale konstrukcja okucia nie pozwala na samoczynne otwarcie okna nawet przy dużym parciu wiatru. Mikroszczelina wynosi 5-6mm. Takie rozwiązanie kosztuje dodatkowo około 10zł dla każdego okna. Rozszczelnienie okien polega na wycięciu uszczelek w górnej części skrzydła lub ościeżnicy. Kupując okna możemy zamówić od razu okna rozszczelnione, wtedy producent okien sam powycina nam odcinki uszczelek. Wtedy przy całkowicie zamkniętym oknie dopływa nam świeże powietrze i nie musimy pamiętać o uchylaniu bądź o mikrouchylaniu okna. Nie polecam samodzielnego wycinania uszczelek - możemy zepsuć okno i stracić grawancję. Nawet jeśli mamy szczelne okna plastikowe bez nawiewników bez mikrouchylenia, to nie znaczy że na ścianach pojawi nam się pleśń lub grzyb, jeżeli będziemy regularnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia mieszkalne, szczególnie kuchnie i łazienki. Dobrym wskaźnikiem tego jak długo wietrzyć pomieszczenie szczególnie zimą jest para na szybie. Powinno się tak długo pozostawić okno uchylone aż cała para zniknie.

 

 ul. Choiny 33

20-816 Lublin

Poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00
Sobota 9:00 - 13:00

 81 718-58-05

 81 718-58-06

 81 718-58-07

 [email protected]

www.atoslublin.pl

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą