Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 04:04

Pompa ciepła i kominek pod jednym dachem, czemu nie!

Z całą pewnością pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem ogrzewania domu. Wyniki sprzedaży tych urządzeń w Polsce (200.000 szt. w roku 2022) budzą podziw i – w przeciwieństwie do piłki nożnej – tutaj jesteśmy mistrzami Europy! Polacy szczególnie pokochali pompy ciepła powietrze-powietrze ze względu na duży wybór, atrakcyjne ceny, łatwość instalacji i... dotacje. Przeciwnicy nie szczędzą krytyki jakości sprzedawanych urządzeń, wysokiego zużycia energii, systemu dotacji, ale... pompowa karawana jedzie dalej i nic nie wskazuje, aby miała się zatrzymać.
pompa-ciepla-i-kominek

Dobrej jakości pompa ciepła, prawidłowo dobrana do wielkości i izolacyjności obiektu, jest najlepszym z dostępnych na rynku rozwiązań ogrzewania. Jest to rozwiązanie dobre, ale jednak nie doskonałe. Więc i w przypadku pomp ciepła, które normalnie pomnażają pobraną energię, w pewnych warunkach może być i taki zakres pracy, gdzie pompa ciepła więcej pobiera, niż oddaje. Może też, zwyczajnie, nie być prądu, bez którego pompa ciepła nie działa. Warto więc być rozważnym i pompie ciepła do towarzystwa zapewnić jakieś inne urządzenie grzewcze, najlepiej nie wymagające do pracy prądu. I tutaj otwiera się szerokie pole do grzewczej współpracy bezobsługowej i nowoczesnej pompy ciepła z równie nowoczesnym, spełniającym Ekoprojekt, ale wymagającym nieco pracy, kominkiem. Słowo „kominek” jest umowne, bo może oznaczać nie tylko popularny kominek z wkładem grzewczym, ale też wolno stojący piecyk czy akumulacyjny piec albo nawet kuchenkę na drewno. 

Wybór zatem jest, ale czy to oznacza, że potencjalny klient ma odwiedzać osobno firmę sprzedającą, wraz z montażem, pompy ciepła i zwykle również fotowoltaikę, a następnie poszukać i odwiedzić salon sprzedający i budujący kominki? To, jak na XXI wiek, trochę za dużo chodzenia i jeżdżenia! Może warto zatem połączyć siły i wszystkie te urządzenia grzewcze oferować potencjalnym nabywcom w jednym miejscu? Przykład dają niektórzy producenci, jak niemiecki BRUNNER czy polskie DEFRO, gdzie produkuje się i kominki, i pompy ciepła.

Dla wielu dystrybutorów to okazja na atrakcyjne poszerzenie oferty, więc mamy już takie firmy, jak WENTOR, które oferują cały asortyment dobrych urządzeń grzewczych, niekoniecznie jednej marki. Jednak przeciętny Kowalski zwykle nie odwiedza ani producenta, ani nawet wielkiej hurtowni, tylko udaje się do lokalnej firmy. Mam nadzieję, że będzie to coraz częściej taki hot point, gorące miejsce, gdzie pod jednym dachem znajdzie on wszystko wraz z montażem: od rekuperacji i pomp ciepła, przez fotowoltaikę, aż po wszelkie kominkowe, a nawet zduńskie rozwiązania. Pierwsze przykłady takich multiproduktowych firm już są.

wh
Foto: Defro

Źródło: Świat Kominków nr 4/2023/24 (73)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą