Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 22:30

Sezon na koszenie, czyli o pielęgnacji trawnika

Piękny trawnik to efekt odpowiedniej pielęgnacji trawy. Ważne jest jej właściwe nawożenie, nawodnienie, ale najważniejsze jest regularne koszenie. W artykule pokażemy Czytelnikom najważniejsze ogrodowe „cud-maszyny”, które realnie przyczyniają się do zrealizowania marzenia o zielonym dywanie wokół domu.
sezon-na-koszenie-pielegnacja-trawnika

Ogród rider

Traktory ogrodowe to zaawansowane technologicznie i często (dzięki używanemu osprzętowi) wielofunkcyjne, często wręcz profesjonalne urządzenia przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Zastosowanie najnowszych technologii zapewnia wydajną oraz efektywną pracę przez długi czas. Jakość koszenia stoi tu na najwyższym poziomie, praca jest łatwa, a nawet przyjemna (bo kto nie chciałby dosiąść traktorka?). Możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów sprawia, iż urządzenia te okazują się uniwersalne i przydatne nie tylko w okresie letnim, ale także zimą (funkcja odśnieżania).

Fot. Husquarna

Traktory z przednim agregatem tnącym zaprojektowane zostały z myślą o wygodzie użytkownika. Niskie zużycie paliwa, niewielka emisja spalin oraz niezwykle ciche działanie to główne zalety takich traktorów. Sensowna decyzja to nabycie traktorka, który naturalnie nawozi trawnik już podczas koszenia, eliminując tym samym potrzebę stosowania sztucznych nawozów. 

Traktory z centralnym agregatem tnącym mają dużą moc oraz liczne funkcje pracy dzięki wymiennym akcesoriom. Takie maszyny pozwalają na efektywne zbieranie trawy do kosza. Mogą stosować wyrzut boczny trawy bądź też nawożenie trawnika świeżymi ścinkami. Traktory te idealnie nadają się do całorocznej pracy na sporych rozmiarów posesji.

Czytaj także: Pielęgnacja trawnika latem


 

Kosiarki spalinowe i elektryczne 

Są bardzo cenione ze względu na skuteczność pracy i jej wygodę. Liczne modele oferują wysoką wydajność połączoną z niezwykle intuicyjną eksploatacją. Zaawansowane (markowe) modele umożliwiają kilka trybów koszenia. Jednym z nich jest np. funkcja mulczowania. Rozwiązanie to nawozi trawnik świeżymi ścinkami, co pozwala wyeliminować potrzebę stosowania sztucznych nawozów.

Fot. Gardena

Kosiarka ręczna stanowi najbardziej ekologiczny produkt w ramach kosiarek Ma też swój własny styl, którego nie pobije inne (automatyczne) urządzenie. Wiele osób lubi poczuć smak pracy z kosiarka ręczna i nie przekona ich opcja ułatwienia sobie pracy. Dobra kosiarka ręczna powinna być w całości wykonana z wysokiej jakości stali. Koszenie odbywa się na szerokości ok. 40 centymetrów. Użytkownik ma również możliwość bezstopniowej regulacji wysokości ścinania trawy (15–32 mm). Zaawansowany mechanizm i wykorzystanie nylonowych kół sprawiają, że kosiarka porusza się niebywale lekko. Ostrza urządzenia nie wadzą o siebie, dzięki czemu maszyna cicha podczas standardowej pracy.

Kosiarki typu nowe „4w1” (pełna wersja funkcjonalna) to rozwiązania przeznaczone zarówno do średnich jak i dużych ogrodów. Główną zaletą tych urządzeń jest możliwość wybrania trybu pracy spośród zbierania trawy do kosza, wyrzutu tylnego, bocznego oraz mulczowania. Użytkownik ma pełną kontrolę nad koszeniem, dostosowując jego parametry do własnych upodobań i – co oczywiste – wymogów i zasad określonych prac ogrodowych. Najnowsze technologie zapewniają wysoki komfort pracy połączony z niezwykle prostą eksploatacją. Kosiarki te stanowią idealny wybór dla osób, które oprócz zwykłego koszenia, pragną od czasu do czasu nawieźć swój trawnik świeżymi ścinkami, dostarczając tym samym cennych składników odżywczych.

Kosiarki typu „3w1” pracują w trzech różnorodnych trybach: wyrzutu tylnego trawy, zbierania do kosza i mulczowania. 

Kosiarki typu „2w1” przeznaczone są dla posiadaczy ogrodów o małej i średniej powierzchni. Klasyczna (można rzec – bazowa) kosiarka „2w1” pozwala na efektywne koszenie trawy w dwóch trybach: zbierania do pojemnego kosza bądź też wyrzutu tylnego. Szczególnie cenne jest to, że wiele kosiarek pozwala na jednoczesne koszenie oraz nawożenie trawnika, bez konieczności późniejszego grabienia pozostałości. W efekcie użytkownik otrzymuje gęsty, pięknie wyglądający trawnik przy minimalnym nakładzie pracy. A polega to na odpowiednim zmieleniu trawy, by ta dostała się do gleby, wzbogacając ją o cenne składniki odżywcze. Niektóre modele – ku wygodzie pracy – posiadają zaawansowaną technologię tłumienia wibracji, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa zmęczenia nawet po dłuższym czasie pracy z maszyną. Wybrane kosiarka (np. listwowa) sprawdzają się w trudnym terenie, zapewniając naprawdę wysoką skuteczność oraz niezawodną pracę. Tu jednak potrzebny jest mocny silnik i lepszy osprzęt tnący (większa szerokość, np. ok. 90 cm i wytrzymałość). Specjalne zabezpieczenie powinno też chronić ostrza przez zniszczeniem podczas pracy przy murze lub krawężniku. 

Kosiarki elektryczne to idealny wybór dla właścicieli małych i średnich ogródków. Maszyny zaprojektowane są z myślą o łatwej i przyjemnej obsłudze. Lekki korpus, ergonomiczna rączka i możliwość dostosowywania parametrów koszenia do własnych potrzeb to głównie zalety tych jakże popularnych urządzeń. Z kolei wysoka jakość użytych komponentów (o ile wybierzemy produkt markowy) zapewnia długą i raczej bezproblemową eksploatację. Koszenie trawy połączone jest ze zbieranie jej w pojemnik stanowiący część kosiarki. Są też modele kosiarek elektrycznych , które oferują więcej funkcji – tak, jak w przypadku kosiarek spalinowych można wybrać to, co jest potrzebne. Sprzętem można pracować w pełnej wersji w trzech systemach koszenia: mulczowaniu, zbieraniu do kosza i tylnym wyrzucie.

Kosy i podcinarki

Urządzenia takie, jak kosy i podcinarki zaprojektowane zostały z myślą o wysokim komforcie użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej wydajności pracy. Łatwą obsługę zapewniają rączki w kształcie kierownicy od roweru bądź też wygodnej pętli.

Fot. Gardena

Kosy spalinowe są niezwykle łatwe w obsłudze dzięki niewielkiej wadze urządzenia oraz wygodnej rączce w kształcie kierownicy od roweru lub pętli. Zastosowane silniki spalinowe zapewniają wysoką wydajność podczas pracy przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiego spalania oraz utrzymaniu niskiego poziomu wibracji. Wybrane modele wyposażone są w trzy- lub czterozębne ostrze służące do wycinania krzewów oraz dużych zarośli. Niektóre urządzenia posiadają też technologię, która pozwala na intuicyjne wysuwanie żyłki po dociśnięciu głowicy do ziemi. Urządzenia charakteryzują się niskim poziomem wibracji oraz niewielką wagą, dzięki czemu użytkownik nie odczuwa zmęczenia nawet po długotrwałej pracy. Wraz z kosą w zestawie znajdują się również szelki. 

Podcinarki elektryczne zostały zaprojektowane z myślą o pracach wykończeniowych w niewielkim ogrodzie. Dzięki tym urządzeniom pracę można wykonać tam, gdzie nie podołała klasyczna kosiarka. Niewielka waga oraz wygodny uchwyt w kształcie pętli sprawiają, że usuwanie wystających kępek trawy nie nastręcza problemów. Dzięki zastosowaniu silników elektrycznych podcinarki są niezwykle ciche podczas pracy i ekologiczne dla środowiska.


 

Źródło: Lubelski Poradnik Budowlany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą