Co oznacza współczynnik COP?
Współczynnik COP (ang. Coefficient Of Performance) wskazuje to, w jakim stopniu pompa ciepła wykorzystuje ciepło pozyskane z otoczenia w stosunku do zużytego prądu w danym momencie. A prościej mówiąc, ile energii cieplnej pompa ciepła odda przy wykorzystaniu 1 kWh energii elektrycznej. COP powietrznych pomp ciepła przeznaczonych do grzania i chłodzenia wynosi 3,5 – 5,5. Oznacza to, że z 1 kWh prądu do układu grzewczego pompa ciepła oddaje 3,5 – 5,5 kWh ciepła. Im wyższe COP, tym mniej kosztowna eksploatacja urządzenia. Jest jednak pewne „ale...”
Niezależnie od tego, czy COP jest niski czy wysoki, nie wskaże nam, jakie koszty ogrzewania wygeneruje dana pompa ciepła. Po pierwsze dlatego, że uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej i oddanej energii cieplnej w danej chwili. Nie jest więc wielkością stałą. Po drugie dlatego, że producent uzyskał go w warunkach laboratoryjnych. Te zaś znacznie odbiegają od warunków rzeczywistych, charakteryzujących się dużą zmiennością (chociażby sporymi wahaniami temperatury).
Czytaj także: Pompa ciepła w domu
Co oznacza współczynnik SCOP?
Bliższym rzeczywistym parametrom efektywności pompy ciepła jest współczynnik SCOP (ang. Seasonal Coefficient Of Performance). Parametr ten bowiem odnosi się do całego sezonu grzewczego. Im wyższy SCOP, tym większa oszczędność energii elektrycznej (tak samo zresztą, jak w przypadku parametru COP).

Oceniając koszty ogrzewania domu różnymi pompami, lepiej zatem porównywać ich SCOP. Musimy jednak pamiętać, że SCOP przedstawia wartości szacowane, a nie mierzone. Ich wartość została ustalona bowiem na podstawie pewnych przyjętych założeń mających odzwierciedlać warunki panujące podczas całego sezonu grzewczego. W praktyce oznacza to, że dla tej samej pompy ciepła zainstalowanej w dwóch podobnych, jednak nie takich samych domach, otrzymać można kompletnie inny współczynnik sezonowy. Wpływ na wartość SCOP będą mieć m.in.:
- rodzaj systemu grzewczego (podłogowe/grzejnikowe);
- typ wentylacji budynku (naturalna/mechaniczna);
- preferencje, co do temperatury panującej w domu.
W praktyce oznacza to, że SCOP nie jest wskaźnikiem, który idealnie określa sprawność tego urządzenia. Na jego podstawie da się jednak obliczyć zużycie energii elektrycznej w ciągu całego roku lub w ciągu sezonu grzewczego (a więc w określonym czasie). Dzięki temu możemy oszacować koszty ogrzewania domu daną pompą ciepła.

Jak oszacować koszty ogrzewania?
Najpierw musimy oszacować SCOP dla wybranej pompy ciepła, która miałaby ogrzewać nasz dom. W tym celu można np. skorzystać z gotowych ogólnodostępnych kalkulatorów efektywności SCOP. To nic innego, jak zapotrzebowanie na ciepło dzielone przez zużycie energii elektrycznej:
SCOP = zapotrzebowanie na ciepło/zużycie energii elektrycznej
Po wprowadzeniu założeń eksploatacyjnych uzyskamy wartość SCOP dla trybów pracy c.o. i c.w.u. oraz łączną. Następnie zaś, jeśli znana jest ilość ciepła wymaganego rocznie dla danego budynku, można w prosty sposób określić, ile energii zużyje pompa ciepła o danej efektywności SCOP. Koszty związane z poborem energii elektrycznej można obliczyć przy zastosowaniu następującego wzoru:
Zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła = zapotrzebowanie na ciepło budynku/SCOP
Mnożąc zużycie energii przez koszt 1 kW, otrzymamy szacowany koszt ogrzewania pompą ciepła.
Co wpływa na koszt zużycia prądu przez pompę ciepła?
To, jakie koszty za prąd, wygeneruje wybrana pompa ciepła, w przeważającej mierze zależy od parametru, który ma wyjątkowo indywidualny charakter – zapotrzebowania na ciepło. Jego wartość zależy bowiem od takich czynników, jak:
- wielkość gospodarstwa;
- rodzaj ocieplenia budynku;
- rodzaj zastosowanej w niej wentylacji (mechaniczna/grawitacyjna) i ewentualnej klimatyzacji;
- lokalizacja nieruchomości;
- jakość i energochłonność wszystkich urządzeń domowych;
- liczba mieszkańców;
- tryb życia osób przebywających w domu.
Warto również pamiętać o tym, że to, ile prądu realnie zużyje pompa ciepła w dużym stopniu zależeć będzie od:
- jakości i energochłonności pompy ciepła;
- warunków, w jakich ona działa;
- rodzaju zastosowanego ogrzewania (wysokotemperaturowe grzejniki/niskotemperaturowa podłogówka);
- prawidłowego wykonanie całego systemu grzewczego;
- mocy urządzenia grzewczego;
- temperatury zewnętrznej;
- ilości potrzebnej wody;
- temperatury wody;
- ceny energii elektrycznej;
- czasu trwania sezonu grzewczego.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Enrad
Napisz komentarz
Komentarze