Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 09:23

Podsumowanie Targów LUBDOM 2024

Dwa dni wypełnione rozmaitymi atrakcjami, wymiana doświadczeń branżowych i godziny inspirujących dyskusji – przypomnijmy, co dokładnie wydarzyło się 13 i 14 kwietnia 2024 podczas 43. edycji LUBDOMU oraz 5. Wschodniego Kongresu Naukowego Designu i Architektury .
lubdom-2024

Tegoroczni Wystawcy i ich bogata oferta

W tegorocznym wydarzeniu sektora budowlanego organizowanym przez Targi Lublin S.A. udział wzięło niemal 100 wystawców i firm, prezentując najnowsze osiągnięcia technologiczne z dziedziny designu, architektury i budownictwa, skupiając się na energooszczędnych rozwiązaniach i zrównoważonym rozwoju. Wśród zwiedzających duże zainteresowanie wzbudziły oferty nowoczesnych pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, innowacyjnych systemów kominkowych, instalacji systemów dystrybucji gorącego powietrza i optymalizacji technik grzewczych, termoizolacji cienkowarstwowej oraz systemów osłonowych – idealnych do wiosennych aranżacji tarasów i ogrodów.

Na hali C Targów Lublin zaprezentowano także najnowszą ofertę wiodących firm branży budowlanej i architektonicznej na polskim rynku, w tym mebli, podłóg, drzwi, wyrobów stalowych, prefabrykatów betonowych, stolarki okiennej i drzwiowej, modułowych konstrukcji, charakteryzujących się nowoczesnym designem, ogrodzeń palisadowych czy pergoli. Ponad 7 tysięcy Zwiedzających miało okazję zapoznać się z najnowszymi trendami, znaleźć inspiracje i skorzystać z strefy bezpłatnych porad architektonicznych Lubelskiej Okręgowej Izby Architektów RP i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, jak również zasięgnąć porad projektowych w strefie IKEA.

Targi LUBDOM 2024 to też wydarzenia towarzyszące, takie jak: warsztaty florystyczne, pokazy glazurnicze i zduńskie, wystawy fotografii i prac projektowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje ciesząca się dużą popularnością efektowna wystawa poświęcona dekarbonizacji procesów budowlanych - wprowadzenia materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym, w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie.

O eco designie, czyli 5. Wschodni Kongres Naukowy Designu i Architektury 

W trakcie Targów Budowlanych LUBDOM 2024 odbyła się 5. edycja Wschodniego Kongresu Naukowego Designu i Architektury. Tegoroczne spotkanie skupiło się na tematyce ekologii oraz ekodesignu w przemyśle i życiu codziennym. Dzięki udziałowi cenionych ekspertów wykłady charakteryzowały się profesjonalnym podejściem i przekazywały solidną wiedzę w sposób zrozumiały dla wszystkich. Prelegenci i uczestnicy debat pochylili się nad istotą budownictwa przyjaznego środowisku naturalnemu i człowiekowi, zagadnieniem zrównoważonego rozwoju w mieście z perspektywy sztucznej inteligencji, a także wykorzystaniem potencjału ekodesignu w przemyśle drzewnym.

W ramach Kongresu dyskutowano nad istotą ekologii w przestrzeni miejskiej, znaczeniu audytu energetycznego i zielonych technologii cyfrowych w kontekście przyszłości zrównoważonego designu, a także na temat budownictwa przyjaznego środowisku naturalnemu i człowiekowi, perspektyw i celów budownictwa wielorodzinnego.

Gość specjalny drugiego dnia Kongresu – mgr inż. architekt Maria Balawejder-Kantor, reprezentująca Lubelską Okręgową Izbę Architektów RP, podejmując temat twórczej roli architekta w kształtowaniu przestrzeni architektoniczno-urbanistycznej jako części środowiska zbudowanego, głęboko poruszyła słuchaczy zgromadzonych w sali konferencyjnej. 

Zwieńczeniem Kongresu Naukowego było rozwiązanie konkursu z nagrodami – zwycięzcy, którzy uczestniczyli w największej liczbie naukowych wykładów oraz podali najciekawsze propozycje na motto przewodnie przyszłorocznego spotkania, otrzymali designerskie lampki ekodesignu oraz vouchery na usługi projektowania wnętrz IKEA.

Konkurs Targowy i jego liczni laureaci

Targi Budowlane LUBDOM nie byłyby kompletne bez wyróżnienia najlepszych wystawców w Konkursie Targowym. W kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024 Komisja zadecydowała o przyznaniu jednej nagrody głównej, 3 wyróżnień specjalnych i 7 równorzędnych wyróżnień.

Nagrodę główną w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024 za produkt VOLTAPORT – modułowe konstrukcje prefabrykowane z dachem fotowoltaicznym, Komisja Konkursowa przyznała firmie VOLTAPORT Grupa Kominox.

Wyróżnienia w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024 otrzymały:
  • Drzwi antywłamaniowe akustyczne Mozart Plus, Stalprodukt Zamość,
  • Blachodachówka modułowa ONYX, Blachy Ziemiński,
  • Termolock, Foss Dystrybucja,
  • Gazowy Kocioł Kondensacyjny Bosch Condens, Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno- Handlowe Czesław Bloch,
  • Pustak Keramzytowy TERMBET 24, Brukdom,
  • Seria urządzeń OCEAN, Simba Group sp. z o.o.
  • Prime Aluminium System, TABAL sp. z o.o.,
Wyróżnienie specjalne w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024 otrzymały:
  • Seria Mebli Barbara, Okoń Parkiety Małgorzata, 
  • Panel Kominkowy LC 600, Stabica sp. z o.o.
  • Ekoblok SBR 12 RLM, Przedsiębiorstwo Usługowe Trakt Krzysztof Tracz.

W drugiej kategorii konkursów targowych: Forma Promocji Targowej Targów LUBDOM 2024, nagrodę główną otrzymał Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy. Wyróżnienie zaś „powędrowało” do firmy Domo Okna i Drzwi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą