Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 11:04

Ceny materiałów budowlanych 2024

Ceny materiałów budowlanych spadają kolejny miesiąc z rzędu. Jednak eksperci studzą entuzjazm, twierdząc, że nie musi to oznaczać stałego trendu.
ceny-materialow-budowlanych-2024

Od czego zależą ceny materiałów budowlanych?

Na wysokość cen materiałów budowlanych wpływa wiele czynników. Najważniejsze to popyt, dostępność surowców, koszty transportu, sytuacja gospodarczo-polityczna w kraju i na świecie, a także kursy walut.

Przez ostatnie dwa lata czynniki te powodowały wzrost cen na materiały budowlane. Od 6 miesięcy materiały budowlane stopniowa tanieją – w lutym tego roku potaniały średnio o 3% w stosunku do lutego ubiegłego roku. Porównując luty ze styczniem 2024 r., najmocniej spadały ceny wykończenia (–4,5%), stolarki (–2,2%.) oraz farb i lakierów (–2%).

Czytaj także: Ceramika poryzowana czy beton komórkowy...


Czy ceny materiałów budowlanych będą spadać?

Nie wiadomo. Fluktuacja cen na rynku materiałów budowlanych jest bowiem nadal duża. Mimo że generalnie są one niższe, to są produkty, które są droższe niż rok temu. Do takich należą np. materiały służące do aranżacji otoczenia domu, cement i wapno czy sucha zabudowa.

Prognozy specjalistów sugerują, że podrożeć może więcej grup produktowych, chociaż wzrost cen ma być mniej dynamiczny niż w ostatnich latach. Stowarzyszenie Wykonawców Elewacji zwraca zaś uwagę na fakt, że ceny spadały przede wszystkim w okresie zimowym, a więc po sezonie budowlanym.

Wzrost cen na materiały budowlane może też generować pewne ożywienie na rynku mieszkaniowym. W porównaniu do ubiegłego roku deweloperzy mają do sprzedaży o 1,7 % więcej mieszkań. Ruszyć ma też „kredy mieszkaniowy na start”, ale nie wiadomo, kiedy miałby być dostępny. Jego uruchomienie powinno jednak zwiększyć popyt na materiały i usługi budowlane, a to oznacza wyższe cenny na jedne i drugie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą