Trójkąt roboczy
Pierwszym, często pomijanym aspektem przy projektowaniu kuchni jest właściwe ułożenie trójkąta roboczego, czyli odpowiednie ułożenie obszaru roboczego lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Lodówka powinna stać w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w pobliżu wejścia do kuchni. Lokalizacja zlewozmywaka zaś pozwalać na łatwe przenoszenie składników z lodówki, a następnie sprawną i wygodną ich obróbkę. W trzecim wierzchołku trójkąta umieszczamy płytę grzewczą.
Kluczem do sukcesu jest zachowanie logicznego układu trójkąta roboczego. Dzięki temu każdy kolejny etap przygotowywania posiłku staje się płynny i zorganizowany.

Płyta grzewcza i zlew
Unikać powinniśmy umiejscawiania ich przy ścianie lub w bliskim sąsiedztwie wysokich mebli, bo to może generować szereg problemów związanych z dostępem i bezpieczeństwem użytkowania. Aby uniknąć tych problemów, zaleca się zachowanie przynajmniej 30–40 cm odległości od ściany lub innej wysokiej zabudowy.
Czytaj także: Kolory w aranżacji wnętrz - zasady doboru
Bateria przy oknie
Kochamy okna w kuchni i często montujemy w ich sąsiedztwie zlew. To nie zawsze dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy bateria znajdzie się zbyt blisko okna. Gdy zaczniemy zlewozmywaka używać, mogą ujawnić się problemy z otwieraniem okna. Jeżeli nie da się zlewu umieścić inaczej, należy stosować baterie ukrywane-wsuwane bądź łamane, które eliminują tę niedogodność. Baterie ukrywane pozwalają ponadto na przykrycie zlewu, na przykład płytą szklaną lub drewnianą. Dzięki temu kuchnia nabiera elegancji, a my dodatkową przestrzeń roboczą.

Gniazdka zasilania elektrycznego
Brak wystarczającej liczby gniazdek może czasem solidnie irytować. Dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na ich umiejscowienie. Zanim przystąpimy do układania instalacji elektrycznej, należy zatem dokładnie przemyśleć, gdzie umieścimy gniazdka. Starajmy się lokować je w łatwo dostępnych miejscach, aby korzystanie z miksera, tostera czy ekspresu do kawy było wygodne i efektywne. Warto również rozważyć montaż gniazdek w blacie kuchennym, co zwiększa dostępność prądu bez konieczności przedłużaczy.
Unikajmy umieszczania gniazdek bezpośrednio za sprzętami, aby nie utrudniać dostępu do ich wyłączenia, pamiętając, że sprzęty w zabudowie kuchennej dochodzą do samej ściany – brak tam miejsca na gniazdka!
Oświetlenie
Oświetlenie to kluczowy element każdej kuchni. Pamiętajmy o dobrze doświetlonych blatach roboczych, zwłaszcza w okolicach płyty grzewczej. Warto zainwestować w lampy sufitowe oraz listwę ledową przy szafkach wiszących. Dobre oświetlenie sprawi, że praca w kuchni będzie łatwiejsza, a gotowanie bezpieczniejsze.
Opracowanie: Redakcja, na podstawie materiałów firmy Galeria Wnętrz DOMAR
Zdjęcia: Galeria Wnętrz DOMAR
Napisz komentarz
Komentarze