Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:19

Hity i kity w projektowaniu kuchni

Projektowanie kuchni to przede wszystkim kwestia funkcjonalności. Dlatego warto unikać powszechnie popełnianych błędów, które mogą wpłynąć na komfort korzystania z tak ważnej przestrzeni domowej.
  • Źródło: www.DOMAR.pl
projektowanie-kuchni-bledy

Trójkąt roboczy

Pierwszym, często pomijanym aspektem przy projektowaniu kuchni jest właściwe ułożenie trójkąta roboczego, czyli odpowiednie ułożenie obszaru roboczego lodówką, zlewozmywakiem i płytą grzewczą. Lodówka powinna stać w łatwo dostępnym miejscu, najlepiej w pobliżu wejścia do kuchni. Lokalizacja zlewozmywaka zaś pozwalać na łatwe przenoszenie składników z lodówki, a następnie sprawną i wygodną ich obróbkę. W trzecim wierzchołku trójkąta umieszczamy płytę grzewczą.

Kluczem do sukcesu jest zachowanie logicznego układu trójkąta roboczego. Dzięki temu każdy kolejny etap przygotowywania posiłku staje się płynny i zorganizowany.

Płyta grzewcza i zlew

Unikać powinniśmy umiejscawiania ich przy ścianie lub w bliskim sąsiedztwie wysokich mebli, bo to może generować szereg problemów związanych z dostępem i bezpieczeństwem użytkowania. Aby uniknąć tych problemów, zaleca się zachowanie przynajmniej 30–40 cm odległości od ściany lub innej wysokiej zabudowy.

Czytaj także: Kolory w aranżacji wnętrz - zasady doboru

 

Bateria przy oknie

Kochamy okna w kuchni i często montujemy w ich sąsiedztwie zlew. To nie zawsze dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy bateria znajdzie się zbyt blisko okna. Gdy zaczniemy zlewozmywaka używać, mogą ujawnić się problemy z otwieraniem okna. Jeżeli nie da się zlewu umieścić inaczej, należy stosować baterie ukrywane-wsuwane bądź łamane, które eliminują tę niedogodność. Baterie ukrywane pozwalają ponadto na przykrycie zlewu, na przykład płytą szklaną lub drewnianą. Dzięki temu kuchnia nabiera elegancji, a my dodatkową przestrzeń roboczą.

Gniazdka zasilania elektrycznego

Brak wystarczającej liczby gniazdek może czasem solidnie irytować. Dlatego warto szczególną uwagę zwrócić na ich umiejscowienie. Zanim przystąpimy do układania instalacji elektrycznej, należy zatem dokładnie przemyśleć, gdzie umieścimy gniazdka. Starajmy się lokować je w łatwo dostępnych miejscach, aby korzystanie z miksera, tostera czy ekspresu do kawy było wygodne i efektywne. Warto również rozważyć montaż gniazdek w blacie kuchennym, co zwiększa dostępność prądu bez konieczności przedłużaczy.

Unikajmy umieszczania gniazdek bezpośrednio za sprzętami, aby nie utrudniać dostępu do ich wyłączenia, pamiętając, że sprzęty w zabudowie kuchennej dochodzą do samej ściany – brak tam miejsca na gniazdka!

Oświetlenie

Oświetlenie to kluczowy element każdej kuchni. Pamiętajmy o dobrze doświetlonych blatach roboczych, zwłaszcza w okolicach płyty grzewczej. Warto zainwestować w lampy sufitowe oraz listwę ledową przy szafkach wiszących. Dobre oświetlenie sprawi, że praca w kuchni będzie łatwiejsza, a gotowanie bezpieczniejsze.

Opracowanie: Redakcja, na podstawie materiałów firmy Galeria Wnętrz DOMAR
Zdjęcia: Galeria Wnętrz DOMAR


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą