Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 13:18

Ceny prądu dla budujących dom w 2023 r.

Ceny prądu dla budujących dom od 1 stycznia 2023 roku pozostaną na poziomie z roku ubiegłego. Inwestorzy mogą korzystać z ustawy o zamrożeniu cen.
Ceny prądu dla budujących dom w 2023 r.

Autor: ceny-rodu-dla-budujacych

Z przepisów o zamrożeniu cen prądu korzystać mogą osoby, które nie są deweloperem i realizują budynek na zaspokojenie potrzeb własnych lub swojej najbliższej osoby. Mają do tego prawo dzięki nowelizacji (z 15 grudnia 2022 r.) ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku. W art. 62, który zawiera katalog osób uprawnionych do korzystania z zamrożenia cen energii elektrycznej ustawodawca dodał następujący zapis dotyczący osób kupujących prąd na cele:

j) budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu odpowiednio art. 3 pkt 6 i 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351, z późn. zm.15)), o ile inwestor nie jest deweloperem w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. poz. 1177), a budynek ten ma służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora lub jego osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny

Ceny prądu dla budujących - jakie limity?

Zgodnie z ustawą ceny z 2022 r. stosowane są do następujących limitów zużycia:

  • 2000 kWh/rok dla gospodarstw domowych,
  • 2600 kWh/rok dla osób niepełnosprawnych,
  • 3000 kWh/rok dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Niestety, nie jest jasne, czy osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne oraz rolnicy mogą stosować podwyższone limity na potrzeby budowy domu. Ze znowelizowanych przepisów nie wynika też jednoznacznie, czy muszą składać w związku z tym specjalne oświadczenia.


 

 

 

 

 

 


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą