Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 13:12

Dom powyżej 70 m kw. bez pozwolenia!

Dom na potrzeby własne nie będzie wymagała pozwolenia na budowę nawet wtedy, gdy jego powierzchnia przekracza 70 m kw. Taką nowela Prawa budowlanego ma wejść w życie już w I kwartale tego roku.
Dom powyżej 70 m kw. bez pozwolenia!

Autor: Jarosław Dziak/IHZ

Rezygnację z konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę dla domów o powierzchni większej niż 70 m kw. w grudniu 2022 r. zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Z analiz ekspertów wynika, że ułatwienia wprowadzone w ubiegłym roku zdały egzamin i można je rozszerzyć na obiekty większe.

Przypominamy, że wraz z początkiem 2022 r. pozwolenia na budowę nie wymagają już domy jednorodzinne o powierzchni do 70 m kw. Aby zrealizować taką inwestycję, wystarczy dokonać jej zgłoszenia do organów administracji architektoniczno-budowlanej wraz z projektem budynku oraz niezbędnymi oświadczeniami.

Czytaj więcej: Domy bez pozwolenia do 70 m kw. 

Od I kwartału analogiczne przepisy obejmą domy jednorodzinne o powierzchni większej. W swoim wywiadzie dla Radia 24 z grudnia ubiegłego roku minister Buda zapowiedział, że na zgłoszenie będzie można wybudować dom o powierzchni nawet 200 m kw.

Taki obiekt, podobnie jak dom do 70 m kw. będzie musiał spełniać pewne warunki:

  • będzie mógł mieć tylko dwie kondygnacje;
  • inwestor może taki budynek zrealizować jedynie na potrzeby własne (nie mogą być przeznaczone na sprzedaż).


W odróżnieniu do budowy domu o powierzchni do 70 m kw. realizacja budynków o powierzchni większej będzie wymagała:

  • ustanowienia kierownika budowy;
  • prowadzenia dziennika budowy (od 1 stycznia 2023 r. wyłącznie w wersji elektronicznej).

 

Czytaj także: Kierownik budowy - jakie są jego obowiązki

Zgodnie z zapowiedziami ministra Budy nowe przepisy mają wejść w życie już w I kwartale 2023 r.

EA

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą