Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 kwietnia 2025 13:11

Obowiązkowa segregacja odpadów budowlanych

1 stycznia 2023 roku zaczynają obowiązywać przepisy nakazujące segregację odpadów budowlanych. Nowe regulacje dotyczą wytwórców i właścicieli odpadów, co to oznacza dla inwestorów indywidualnych?
Obowiązkowa segregacja odpadów budowlanych

Przepisy nakazujące segregację odpadów budowlanych zawarte zostały w nowelizacji ustawy o odpadach z 2021 roku. Ich wejście w życie odłożono jednak na 2023 r. W tym czasie podmioty, które mają go wypełniać powinny się do tego odpowiednio przygotować. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten dotyczy wszystkich wytwórców i właścicieli odpadów budowlanych. Segregować trzeba zarówno odpady, które powstają w czasie budowy, jak i remontu obiektów budowlanych.

 

Kto jest wytwórcą i właścicielem odpadów budowlanych?

Przez długie lata utarł się zwyczaj, że za odpady powstałe w czasie budowy albo remontu odpowiada inwestor. Przeciętnemu Kowalskiemu wydaje się oczywiste: to inwestor jest właścicielem terenu budowy, powstający albo remontowany obiekt też należy do niego i to on płaci za materiały budowlane. W myśl przepisów ustawy o odpadach jednak wcale tak nie jest. Wprawdzie to inwestor ponosi koszty inwestycji i prawnie to on jest właścicielem terenu, domu czy mieszkania, ale to nie on wytwarza odpady i nie jest ich „posiadaczem”. Ich wytwórcą i właścicielem jest firma budowlana, która realizuje daną inwestycję. Ustawodawca stanął na takim stanowisku, ponieważ na czas prowadzenia prac budowlanych bądź remontowych to firma budowlana de facto zarządza i włada danym terenem. Z tego też tytułu to ona odpowiada za powstałe w czasie prac odpady, a po zakończeniu prac musi doprowadzić teren inwestycji do porządku.

Segregacja odpadów – nowy obowiązek firm budowlanych

Dokonując nowelizacji ustawy, ustawodawca poszedł dalej, stanowiąc, że (Art. 101a.):

1. Odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

2. Obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do gospodarstw domowych, punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych ani do odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5.

3. Odpady budowlane i rozbiórkowe, które nie zostały zebrane i odebrane w sposób selektywny, podlegają sortowaniu co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

 

W praktyce oznacza to, że firmy budowlane już w miejscu prowadzenia robót muszą segregować odpady na co najmniej 6 frakcji, które wymieniono w ustawie. Wyjątek stanowią jedynie odpady budowlane, które firma odbiera od osób indywidualnych (w takim przypadku to odbiorca dokonuje segregacji).

EA

CZYTAJ TAKŻE: Segregacja odpadów budowlanych - kogo obowiązuje?

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą