Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 20:00

Obowiązkowa segregacja odpadów budowlanych

1 stycznia 2023 roku zaczynają obowiązywać przepisy nakazujące segregację odpadów budowlanych. Nowe regulacje dotyczą wytwórców i właścicieli odpadów, co to oznacza dla inwestorów indywidualnych?
Obowiązkowa segregacja odpadów budowlanych

Przepisy nakazujące segregację odpadów budowlanych zawarte zostały w nowelizacji ustawy o odpadach z 2021 roku. Ich wejście w życie odłożono jednak na 2023 r. W tym czasie podmioty, które mają go wypełniać powinny się do tego odpowiednio przygotować. Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek ten dotyczy wszystkich wytwórców i właścicieli odpadów budowlanych. Segregować trzeba zarówno odpady, które powstają w czasie budowy, jak i remontu obiektów budowlanych.

 

Kto jest wytwórcą i właścicielem odpadów budowlanych?

Przez długie lata utarł się zwyczaj, że za odpady powstałe w czasie budowy albo remontu odpowiada inwestor. Przeciętnemu Kowalskiemu wydaje się oczywiste: to inwestor jest właścicielem terenu budowy, powstający albo remontowany obiekt też należy do niego i to on płaci za materiały budowlane. W myśl przepisów ustawy o odpadach jednak wcale tak nie jest. Wprawdzie to inwestor ponosi koszty inwestycji i prawnie to on jest właścicielem terenu, domu czy mieszkania, ale to nie on wytwarza odpady i nie jest ich „posiadaczem”. Ich wytwórcą i właścicielem jest firma budowlana, która realizuje daną inwestycję. Ustawodawca stanął na takim stanowisku, ponieważ na czas prowadzenia prac budowlanych bądź remontowych to firma budowlana de facto zarządza i włada danym terenem. Z tego też tytułu to ona odpowiada za powstałe w czasie prac odpady, a po zakończeniu prac musi doprowadzić teren inwestycji do porządku.

Segregacja odpadów – nowy obowiązek firm budowlanych

Dokonując nowelizacji ustawy, ustawodawca poszedł dalej, stanowiąc, że (Art. 101a.):

1. Odpady budowlane i rozbiórkowe zbiera się oraz odbiera selektywnie, z podziałem co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

2. Obowiązku, o którym mowa w ust. 1, nie stosuje się do gospodarstw domowych, punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych ani do odpadów budowlanych i rozbiórkowych, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5.

3. Odpady budowlane i rozbiórkowe, które nie zostały zebrane i odebrane w sposób selektywny, podlegają sortowaniu co najmniej na: drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips, odpady mineralne, w tym beton, cegłę, płytki i materiały ceramiczne oraz kamienie.

 

W praktyce oznacza to, że firmy budowlane już w miejscu prowadzenia robót muszą segregować odpady na co najmniej 6 frakcji, które wymieniono w ustawie. Wyjątek stanowią jedynie odpady budowlane, które firma odbiera od osób indywidualnych (w takim przypadku to odbiorca dokonuje segregacji).

EA

CZYTAJ TAKŻE: Segregacja odpadów budowlanych - kogo obowiązuje?

 

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze