Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:18

Urządzamy ogród z Gardenią

Urządzanie ogrodu dla jednych to duża przyjemność, dla innych niemałe wyzwanie. Co nasadzić? Jak zaaranżować przestrzeń, aby była „na czasie” i funkcjonalna zarazem? Sprawdziliśmy, jakie rozwiązania pojawiły się na Gardenii - największej imprezie targowej branży ogrodowej.
Urządzamy ogród z Gardenią

Autor: IHZ

Urządzając ogród, musimy pamiętać, że jak wszędzie, tak i w ogrodnictwie panują pewne mody. Modne bywają zarówno określone rośliny, jak i materiały używane do aranżacji otoczenia domu, elementy małej architektury i coś, co można by nazwać wyposażeniem ogrodu. Podczas naszej obecności na targach Gardenia postanowiliśmy skupić się właśnie na tych bardziej trwałych elementach, które wbrew pozorom mają duży wpływ na to, jak będzie odbierana i jak się sprawdzi nasza aranżacja ogrodu. Przedstawiamy kilka z nich.

Gotowe rabaty

Gotowe rabaty to rozwiązanie dla tych, którzy lubią porządek w swoim ogrodzie, a niekoniecznie lubią ten porządek organizować sami. Skrzynie możemy wypełnić dowolnym rodzajem gleby, dzięki temu możemy nasadzać tuż obok siebie rośliny preferujące podłoże o odmiennym czynniku pH.

Gotowe rabaty to doskonała propozycja również dla tych, którzy część ogrodu chcieliby przenieść na balkon lub wysoki taras.

 

Ogień w ogrodzie

Ogień w ogrodzie kojarzy nam się przede wszystkim z grillem. Traktujemy go więc w kategoriach czysto użytkowych. Projektanci przekonują nas jednak, aby na ogień spojrzeć też jako element dekoracyjny

 „Lampiony” z żywym ogniem oświetlić mogą strefę przeznaczoną na relaks, takie jak taras czy altana. Możemy też je wykorzystać do podkreślenia wybranych elementów aranżacji.

Nawierzchnie wokół domu

Modne jest wszystko, co spełnia nasze oczekiwania. Na podjazdach i ścieżkach zlokalizowanych przed frontem domu od lat króluje kostka brukowa. W ogrodzie powinniśmy jednak zadbać o przepuszczalność wody. Dlatego ścieżki utwardzamy luźno ułożonymi dużymi płytami – na topie ciągle są okrągłe plastry wykonane z różnych materiałów.

Pomiędzy roślinami - różnokolorowy grys, najczęściej jednak w jasnych kolorach, bo zabezpiecza glebę nie tylko przed utratą wilgoci, ale też przed przegrzewaniem się. Na skalniakach efektowniej prezentuje się jednak gres o większej granulacji.

Okładziny skalne

Efektowne wykończenie ogrodzeń i elementów małej architektury uzyskamy, stosując cięte płyty skalne.

Atrakcyjnie będą wyglądać zarówno jako okładzina przyziemia altany, słupków ogrodzeniowych czy zabezpieczenie ogniska w ogrodzie.

 


GDZIE KUPIĆ KOSTKĘ BRUKOWĄ? 

Zielone ściany

Zielone ściany to nowa odsłona pionowych ogrodów, polecanych zwłaszcza na balkony i tarasy oraz do małych ogrodów. Zielone ściany nie pełnią jednak funkcji użytkowych, jak ich „poprzednicy”. Ich funkcja jest na wskroś dekoracyjna.

Do ich wykonania zielonych ścian możemy użyć roślin różnych gatunków, ale efektownie będę prezentować się też nasadzenia monokulturowe.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą