Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:05

Czym ekologicznie i ekonomicznie ogrzewać dom?

Czym ekologicznie i ekonomicznie ogrzewać dom?

Autor: SAS

Monoblokowa pompa ciepła VESTA pracująca na naturalnym czynniku roboczym

Polskie pompy ciepła SAS VESTA

Powietrzne pompy ciepła to w tym momencie najbardziej ekonomiczne źródło ogrzewania. Korzystając z pompy ciepła nie obciążamy również środowiska, nie przyczyniamy się do powstawania niskiej emisji - a co za tym idzie - smogu.

Konstrukcja typu monoblok czy split?

Powietrzne pompy ciepła mogą występować w wersji monoblok lub split. Monoblok charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Taką pompę ciepła stawiamy przy budynku, a między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą oraz przewody elektryczne. Montaż takiej pompy jest prosty i szybki, ponieważ jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem roboczym przez producenta i w pełni hermetyczna. W wersjach split montaż jest bardziej skomplikowany oraz wymaga od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie F-gazów, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie układu chłodniczego czynnikiem oraz sprawdzenie jego szczelności na miejscu montażu urządzenia. Przekłada się to na wyższe koszty samego montażu.

Jaki czynnik chłodniczy?

W najnowocześniejszych pompach ciepła stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Jest to propan (R290), który jest niewątpliwie czynnikiem przyszłości. Stosowany jest m.in. w lodówkach, a z biegiem czasu będzie prawdopodobnie jednym z niewielu czynników dopuszczonych dla pomp ciepła. Wyróżnia go bezpieczeństwo oraz niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego – im jest niższy, tym mniejszy ma na niego wpływ. Dla porównania - inny czynnik często stosowany w pompach ciepła - R410 ma GWP równe aż 2088! Decydując się na pompę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie ma również konieczności jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów (CRO) ani jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz.

Complete to install – wszystko w standardzie

Pompa ciepła SAS VESTA sprzedawana jest w systemie CTI (Complete To Install). Oznacza to, że użytkownik otrzymuje urządzenie w pełni kompletne, wyposażone w podzespoły gotowe do montażu co przekłada się na oszczędności poprzez zakup jednego skonfigurowanego do pracy zestawu.


WAŻNE!
Dofinansowanie do pomp ciepła dotychczas było możliwe tylko w przypadku termomodernizacji domu
i wymiany nieekologicznego urządzenia. Od 29 kwietnia 2022 roku z dofinansowania mogą skorzystać również inwestorzy planujący budowę nowego domu, a to wszystko w ramach Programu Moje Ciepło.


Kotły peletowe do wyższego dofinansowania

Kotły peletowe to obecnie najpopularniejsze urządzenia na paliwa stałe. W ofercie firmy SAS poza standardowym typoszeregiem znajdują się urządzenia kwalifikujące się do podwyższonego poziomu dofinansowania z Programu Czyste Powietrze.


Na nowe modele kotłów peletowych o podwyższonym standardzie - BIO COMPACT PLUS i BIO EFEKT PLUS inwestor może uzyskać nawet do 18 000 zł dopłaty. To wszystko dzięki obniżonej emisji pyłów – PM ≤20 mg/m3.

 

Więcej o ekologicznych urządzeniach grzewczych na stronie www.sas.busko.pl

 

 

 

 

 

Automatyczny kocioł o podwyższonym
standardzie z opatentowanym palnikiem MultiFlame

 

Anna Pawłowska
specjalista ds. marketingu ZMK SAS Sp. z o.o. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać dobrą powietrzną pompę ciepła

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą