To ważna inwestycja, na wiele lat, więc zaangażujmy się, poświęćmy jej trochę czasu by móc starannie ocenić dostępne oferty, uniknąć popełnienia błędu, a w konsekwencji dokonać właściwego wyboru.
I WYBÓR FIRMY
a) Czym się kierować? Jeśli oczekujemy profesjonalnie wykonanej usługi postarajmy się o wybór odpowiedniego producenta stolarki i dobrej firmy montażowej(czasami to jedna firma).
– Najlepszym sposobem na wybranie właściwej firmy jest zapytanie znajomych lub kogoś z rodziny, kto korzystał już z takiej usługi a będąc z niej zadowolonym może nam ją polecić.
– Zainteresujmy się czy dana firma istnieje już pewien czas na naszym rynku. Możemy zajrzeć na jej stronę internetową, co pozwoli nam ocenić fachowość jej oferty i dotychczasowe dokonania.
– Można też sprawdzić w Internecie na wielu forach dyskusyjnych. Na przykład w branżowym portalu
www.oknonet.pl wchodzimy na forum i w okienku wyszukiwania wpisujemy nazwę firmy (producenta lub wykonawcy) o którym chcemy się coś dowiedzieć. Znajdziemy tam wiele opinii innych klientów, którzy mieli z nią już kontakt.
– Zapoznajmy się przed złożeniem zamówienia z zapisami gwarancji. Słowną deklarację sprzedawcy o jej długowieczności będzie nam trudno wyegzekwować za kilka lat.
b) Czego unikać?
– lepiej unikać nikomu nieznanej firmy, która zniknie niedługo po sprzedaniu nam swojego wyrobu.
– są firmy, które mimo wielu niezadowolonych odbiorców wciąż egzystują, bo sprzedają najtańszy na rynku wyrób z którego najprawdopodobniej i my nie będziemy zadowoleni.
– zdecydowanie lepiej jest wybrać się osobiście do siedziby firmy, aby upewnić się, kto nam gwarantuje prawidłowość i jakość usługi niż ryzykować zakup u pukającego do drzwi akwizytora.
II WYBÓR STOLARKI
Obecnie większość z firm oferuje bezpłatny pomiar i przygotowuje na jego podstawie ofertę obejmującą całość interesującej nas usługi. Skorzystajmy z tego i dopiero na tej podstawie pytajmy w innych firmach o kolejne oferty. W ten sposób możemy porównać całkowity koszt usługi u różnych wykonawców i unikniemy takich niespodzianek jak niska cena okna czy montażu a potem zestaw dodatkowych kosztów, o których nikt wcześniej nie wspomniał.
a) Czego unikać?
– zdecydowanie odradzam wybór tych absolutnie najtańszych ofert. Przesadne oszczędności producenta w celu obniżenia ceny wyrobu prowadzą do bardzo ryzykownych rozwiązań. Dostaniemy na przykład cienki odchudzony profil w przypadku okien z PCV, zwykle trzykomorowy o grubości ledwie 6 centymetrów.
– okucia okna (zamknięcia i zawiasy) w najtańszym wykonaniu nie posiadają żadnej regulacji. Zobaczymy, jaki to kłopot za 5 – 10 lat, gdy się okaże niemożliwe zamknięcie okna po jego otwarciu.
– uszczelki jednorazowe- na stale połączone z profilem nie dają żadnych szans na wymianę np. za 10 – 15 lat.
Prawdopodobnie najbardziej zaboli nas efekt słabej izolacji okna w okresie zimowym, gdy nawet przy stale zamkniętym w pokoju będzie chłodno z powodu utraty znacznej ilości ciepła. Dodatkowo to odczujemy przy opłacie (rozliczeniu) za ogrzewanie.
b) Co wybrać, czym się kierować?
– szukajmy nowoczesnych rozwiązań. W tej prostej wydawałoby się dziedzinie jest naprawdę znaczny postęp technologiczny.
– wybierzmy okna na szerszych, sztywnych ramach (o grubości min. 7 cm) z wieloma przegrodami wewnątrz, minimum pięcioma.
– zainteresujmy się okuciem. Powinno umożliwiać płynne zamykanie, rozszczelnienie, i co ważne umożliwiać regulację okna we wszystkich 3 płaszczyznach. Sprawdźmy to. Poprośmy sprzedawcę, aby nam to zademonstrował.
– wymagajmy najbardziej ciepłochronnych pakietów. Obecnie standardem są pakiety o współczynniku U= 1,0 W/m2K.
Zastanówmy się nad kolejnymi cechami użytkowymi. Wygodne lub wręcz automatyczne wietrzenie to znaczny komfort i dbałość o nasze zdrowie. Zapewni nam to zastosowanie nawiewnika na przykład higrosterowanego. Praktycznym rozwiązaniem wydaje się być np. mechanizm zatrzymujący drzwi balkonowe w dowolnym położeniu. A jest do wyboru jeszcze sporo możliwości ( zamykanie balkonu na klucz, okucia antywłamaniowe, specjalne szyby, czy elektroniczne czujniki ukryte w ramie a sygnalizujące położenie skrzydła okiennego i itp.
Na koniec pozostanie nam wybór elementów uzupełniających z tym związanych. Ładny i praktyczny parapet, żaluzje lub kolorowe roletki zastępujące zasłony.
Nasz wysiłek i dociekliwość wniesiony przy tej inwestycji na pewno zaowocuje naszym zadowoleniem przez wiele wiele lat.
mgr inż. Krzysztof Sobstyl
[email protected]:
Firma ATOS
www.atoslublin.pl
|
Napisz komentarz
Komentarze