Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:29

Ceny materiałów budowlanych: Jesienna stabilizacja na rynku ogrodzeń

W naszym Raporcie cenowym wspólnie z Renatą Górak, właścicielką firmy A-Z OGRODZENIA sprawdzamy sytuację na rynku ogrodzeń metalowych i betonowych.
Ceny materiałów budowlanych: Jesienna stabilizacja na rynku ogrodzeń

Autor: A-Z OGRODZENIA

Wiosna i jesień to czas, w którym wielu inwestorów decyduje się na ogrodzenie swojej posesji w sposób trwały. Ci, którzy planowali zrobić to już na wiosnę tego roku, nie mieli łatwego zadania. Ceny elementów ogrodzeniowych, niezależnie od tego, z jakiego materiału – zmieniały się praktycznie co tydzień. Wiele firm wytwarzało ogrodzenia na bieżąco i na bieżąco wyceniało swoje produkty. Nie raz zdarzało się zatem, że towar, który dojechał do inwestora, był droższy niż w chwili składania zamówienia. Inwestor mógł wprawdzie z umowy się wycofać, ale przecież i tak ogrodzenia w cenie, na jaką liczył by nie otrzymał...

A jak sytuacja z ogrodzeniami wygląda dziś? Wspólnie z Renatą Górak z firmy A-Z OGRODZENIA prześledziliśmy dynamikę cen i dostępność najpopularniejszych ogrodzeń: metalowych oraz betonowych.

 

Metal: profil tańszy, przęsło nie

Po wiosennej karuzeli z cenami póki co nie ma śladu. Co prawda nie ma też cen stałych, ale ich skoki czy wahnięcia są niewielkie i niekoniecznie w górę. W ostatnich tygodniach potaniały na przykład panele z drutu i profile ogrodzeniowe – średnio o 10% w stosunku do wcześniejszych cen. Niestety nie przeniosło się to na przęsła ogrodzeniowe z metalu.

Jeżeli zamówimy towar dziś, dojedzie do na w ciągu 8 – 12 dni. To standardowy czas oczekiwania, taki sam, jak był przed zawirowaniami na rynku materiałów budowlanych. Jeżeli zamówiliśmy towar wraz z montażem, czas oczekiwania może wydłużyć się o kolejne 7 dni. Tu zatem też nie ma różnicy między sytuacją przed i po pandemicznych zawirowaniach cenowych.

 

Metal: z dostępnością jest OK

Nie wiadomo jednak, jak długo możemy liczyć na względne uspokojenie cen i krótkie terminy dostaw. Już teraz do hurtowni docierają informacje (nieoficjalne), że na wiosnę mogą być problemy z dostępnością niektórych produktów. Pozytywne jest to, że nikt nie mówi, o wstrzymaniu produkcji, a jedynie o wydłużeniu czas realizacji zamówień.

Trudno też jednoznacznie prognozować, jakie ruchy cenowe podejmą producenci ogrodzeń metalowych. Decydujące będą tu koszty energii i pracy (wzrośnie wynagrodzenie minimalne). Pocieszające jest to, że niektórzy energię potrzebną do produkcji czerpią z własnych instalacji OZE i że nie da się cen podnosić w nieskończoność, o ile chce się towar sprzedać.

Betonowe jakby nigdy nic

Śmiało można powiedzieć, że ogrodzenia betonowe skutecznie oparły się cenowym zawirowaniom. Na początku roku ich ceny wzrosły o około 10%, ale to tradycyjna korekta „noworoczna” w tym segmencie produktów. Obecnie zaś trwają jesienne promocje.

Nie ma też znaczących różnic w dostępności ogrodzeń betonowych w tym i w zeszłym roku. Produkty cieszące się największą popularnością wśród inwestorów producenci sprzedają praktycznie od ręki. Jeżeli są jakieś trudności, to natury logistycznej – związane z transportem towaru. Na ogrodzenia, które wybierają inwestorzy poszukujący oryginalnych, bardziej wyszukanych rozwiązań, czekać trzeba około 6 tygodni. Najdłużej trwa realizacja zamówień na ogrodzenia z betonu architektonicznego. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, bo to „ręczna robota” na zamówienie indywidualne.

 

Beton: na wiosnę też będzie stabilnie?

Jak pisaliśmy w jednym z naszych wcześniejszych Raportów, w ostatnim czasie cement systematycznie drożeje. Producenci już zapowiadają, że po Nowym Roku jego cena wzrośnie o jakieś 25%. Jak to przełoży się na ogrodzenia betonowe?

W tej chwili nie wiadomo. Firmy, które je wytwarzają nie wysyłają w kierunku swoich odbiorców żadnych niepokojących sygnałów. Generalnie, cement kontraktują na cały sezon i robią to na początku roku. W roku 2022 ceny cementu były wtedy stabilne i prawie nie różniły się od tych z roku 2021. To, że teraz cement drożeje, nie dotyka producentów ogrodzeń betonowych.

Na pewno natomiast możemy się spodziewać, że firmy podniosą ceny na swoje produkty w ramach zwyczajowej korekty „noworocznej”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą