Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 15:24

Deklaracja o źródłach ciepła - to już ostatni dzwonek!

Deklaracja o źródłach ciepła to oświadczenie, jakie do 30 czerwca 2022 roku musi złożyć każdy właściciel lub zarządca budynku. Jeżeli tego nie zrobi, grozi mu nawet 5 000 zł kary.
Deklaracja o źródłach ciepła - to już ostatni dzwonek!

Deklaracja o źródłach ciepła - kto musi ją złożyć?

Deklarację o źródłach ciepła wypełniają wszyscy właściciele bądź zarządcy budynków. Nie ma znaczenia, czy budynek jest mieszkalny czy też użytkowy. Jeżeli kocioł, piec, kominek czy jakiekolwiek inne źródło ciepła stoi np. w garażu, to jego właściciel musi złożyć deklarację do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków). Nie ważne jest też i to, czy dane źródło ciepła jest użytkowane czy nie. Jeżeli w budynku jest nieczynny piec kaflowy, właściciel powinien uwzględnić go w deklaracji.

Jak deklarację do CEEB złożyć?

Deklarację o źródłach ciepła właściciele budynków bądź zarządcy składają osobiście w urzędzie gminy, na terenie której znajduje się dany budynek bądź elektronicznie na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Aby wypełnić deklarację elektronicznie, właściciel lub zarządca budynku musi posiadać Profil Zaufany lub korzystać z bankowości elektronicznej.

Niezależnie od formy, w jakiej deklarację będą składać, właściciele bądź zarządcy budynków mieszkalnych wypełniają Formularz A. Właściciele bądź zarządcy budynków użytkowych (niemieszkalnych) natomiast wypełniają Formularz B.

Deklaracja o źródłach ciepła - jakie dane są potrzebne?

W deklaracji właściciel bądź zarządca budynek podaje:

  • dane adresowe dla danego budynku (podaje tyle budynków, ile posiada w danej gminie)
  • rodzaje źródeł ciepła zamontowanych w danym budynku;
  • klasa energetyczna danego źródła ciepłą;
  • rodzaj paliwa, jakich używa do pozyskania ciepła;

Jakie kary grożą spóźnialskim?

Jeżeli właściciel bądź zarządca budynku nie złoży deklaracji w terminie, tj. do 30 czerwca 2022 r. grozi mu kara grzywny w wysokości od 20 do 5 000 zł.

EA

CZYTAJ TAKŻE: Ewidencja źródeł ciepła - nowy obowiązek właścicieli budynków


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą