Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 02:19

Poprawna izolacja dachu skośnego wełną mineralną

Dach skośny jest najpopularniejszym sposobem zwieńczenia ostatniej kondygnacji w polskich domach. Materiałem znajdującym zastosowanie w jego izolacji jest wełna mineralna szklana, która gwarantuje dobrą izolacyjność termiczną przegród i łatwy montaż
Poprawna izolacja dachu skośnego wełną mineralną

Poprawna izolacja dachu skośnego wełną mineralną

Isoverwww.isover.pl

Dach skośny jest najpopularniejszym sposobem zwieńczenia ostatniej kondygnacji w polskich domach. Materiałem znajdującym zastosowanie w jego izolacji jest wełna mineralna szklana, która gwarantuje dobrą izolacyjność termiczną przegród i łatwy montaż. Dzięki unikalnej strukturze włókien produkty z wełny mineralnej szklanej są lekkie i sprężyste, przez co nie obciążają konstrukcji i dokładnie dopasowują się do układu krokwi, nie pozostawiając pustych przestrzeni.

 

Parametry produktów izolacyjnych

Wełna szklana ISOVER do izolacji poddaszy

O tym, jak dobrym izolatorem jest dany produkt, mówi nam przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który charakteryzuje właściwości termoizolacyjne produktu. Warto pamiętać, że produkty o najniższej lambdzie to jednocześnie produkty najbardziej energooszczędne. Dla jakości izolacji termicznej ważny jest także opór cieplny R, określający zdolność produktu do powstrzymywania strat ciepła. Jego wartość zależy od lambdy oraz grubości izolacji. Im niższa wartość lambdy i większa grubość materiału, tym lepsza izolacja.

Produktami ISOVER przeznaczonymi do izolacji dachów skośnych są m.in. Super-Mata Plus (λD = 0,032 W/mK), Super-Mata (λD = 0,033 W/mK) i Profit-Mata (λD = 0,035 W/mK), będące produktami samonośnymi, utrzymującymi się pomiędzy krokwiami, a co za tym idzie – niewymagającymi sznurkowania i ułatwiającymi łatwy i szybki montaż.

Montaż izolacji

Dla uzyskania jak największej efektywności ocieplenia zaleca się, aby izolacja dachu skośnego wykonywana była w układzie dwuwarstwowym (wełna mineralna układana pomiędzy i pod krokwiami), tak aby łączna grubość izolacji wynosiła 30 cm. Dwuwarstwowy układ izolacji pozwala na ograniczenie strat ciepła o 30% w porównaniu do jednowarstwowego układu izolacji poprzez ograniczenie wpływu mostków termicznych i zapewnienie skutecznej ochrony przed utratą ciepła.

Pamiętajmy również, że istotny dla wykonania poprawnej izolacji jest dokładny montaż wełny mineralnej. Dobrze zamontowany system izolacji musi „otulać” dom jak kołdra – bez żadnych przerw, z dużą dbałością o zachowanie ciągłości izolacji wszystkich przegród. Wełna powinna być docinana z naddatkiem ok. 2 cm, aby całkowicie wypełnić izolowaną przestrzeń i nie przyczynić się do powstawania szczelin, powodujących utratę ciepła.

Jednym z częstych błędów popełnianych podczas izolacji poddasza jest brak wykonania drożnej szczeliny wentylacyjnej pod warstwą wstępnego krycia, np. pod pełnym dekowaniem czy membraną a warstwą izolacji. Niewłaściwa wentylacja połaci dachowej może doprowadzić do zawilgocenia przegrody, a w dalszej kolejności powstawania grzybów i pleśni oraz osłabienia drewnianej konstrukcji dachu. Nie ma konieczności jej wykonywania jedynie w przypadku, gdy mamy pewność, że użyta membrana jest wysokoparoprzepuszczalna, co pozwala na odprowadzenie kropli wody do okapu i wywiew przenikającej od strony wnętrza pary wodnej. Przykładem takiej membrany są te znajdujące się w ofercie ISOVER m.in. Draftex Profi czy Mem­brana Dachowa ISOVER.


Prowadzisz prace dociepleniowe? Zajmujesz się izolacją? Zapisz się na szkolenie otwarte w Centrum Szkoleniowym ISOVER i zdobądź wiedzę oraz praktyczne umiejętności, które wykorzystasz w codziennej pracy. Z nami zyskujesz: ekspercką wiedzę i praktyczne umiejętności, informacje o nowych trendach i rozwiązaniach na rynku izolacji oraz certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności.

Koszt szkolenia: 123 zł brutto.
Zapisy: www.szkolenia.isover.pl


Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o. o.
44-100 Gliwice, ul. Okrężna 16
tel. 664 949 708, tel. 32 339 63 34, www.isover.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą