Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 22:18

Czyszczenie rolet, żaluzji, plis - to nie takie trudne!

Czyszczenie przesłon okiennych bywa trudniejsze niż pranie firan i zasłon. Trzeba jednak przeprowadzać je regularnie, bo tak samo jak klasyczne zasłony zbierają kurz, zostaną poplamione czy zachlapane. Czyszczenie to nie tylko zabieg przywracający estetykę, ale też usuwające potencjalne siedliska roztoczy i innych drobnoustrojów.
Czyszczenie rolet, żaluzji, plis - to nie takie trudne!

Żaluzje, rolety, plisy – przesłony, po które tak chętne dziś sięgamy urządzając mieszkanie, swój sukces zawdzięczają temu, że lepiej niż tradycyjne zasłony chronią przed rażącym letnim słońcem i nagrzewaniem się pomieszczeń w upalne dni; są też łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jednak w praktyce czasami wygląda to zupełnie inaczej.

Żaluzji nie trzeba ciągle prać ani prasować. Jednak, tak samo jak zasłony i firany, nowoczesne przesłony okienne zbierają kurz i narażone są na zachlapania i zaplamienia. Ich czyszczenie bywa trudniejsze, bo i sama forma, i materiały, z jakich są wykonane, nie pozwalają na swobodne stosowanie znanych nam metod i dostępnych detergentów. Metody doprowadzania żaluzji, plis czy rolet do porządku musimy zatem dostosować do ich rodzaju, tak aby nie spowodować jeszcze większych szkód. Ograniczają nas również zalecenia producenta, który nie uzna reklamacji, jeżeli nie zastosujemy się do jego wskazówek.

czyszczenie-rolet-zaluzjiRolety materiałowe

Do czyszczenia rolet, plis i verticali wykonanych z materiału wystarczy wilgotna szmatka, szczotka, odkurzacz i zwykła gumka do ścierania. Generalnie należy czyścić je na sucho, zbierając kurz przy pomocy odkurzacza, lub wyczyścić przy użyciu specjalnej szczotki. Bardziej trwałe zabrudzenia można delikatnie zeskrobać lub wymazać zwykłą gumką. Jeżeli metody te nie dają rezultatu, możemy spróbować przetrzeć je wilgotną gąbką, pamiętając o specyfice materiału, z jakiego są wykonane. Przede wszystkim jest on zwykle powlekany gumą, a to oznacza, że nie wolno stosować ani gorącej wody, ani ich prasować, aby nie odkształcić przesłony i nie uszkodzić impregnatu.


UWAGA! Tkaniny nie wolno przemoczyć, a używać możemy tylko delikatnych detergentów, o ile nie chcemy ryzykować przebarwień i zacieków.


Przesłonę należy czyścić niezbyt zamaszystymi ruchami, w przeciwnym razie powstaną smugi, świadczące o niedokładnym wyczyszczeniu materiału. Po zabiegu przeprowadzonym z użyciem detergentu dobrze jest przesłonę wytrzeć ponownie gąbką nawilżoną czystą wodą i pozostawić rozwiniętą do momentu, gdy będzie całkiem sucha.

Rolety rzymskie

czyszczenie-rolet-zaluzjiJeżeli zdecydowaliśmy się na rolety rzymskie, łatwiej nam będzie przeprowadzać zabiegi pielęgnacyjne. Zazwyczaj wystarcza regularne odkurzanie miękką szczotką i usuwanie plam wilgotną ściereczką. Ponieważ wykonuje się je z tkanin zasłonowych i firanowych, można czyścić je na mokro lub w pralni chemicznej. Ich konstrukcja pozwala na szybki i nieskomplikowany montaż i demontaż materiału zasłaniającego okno.


UWAGA! Rolety rzymskie są dużo bardziej podatne na płowienie, mogą też odkształcić się pod wpływem wilgoci, dlatego podczas mycia okna nie należy dopuszczać do kontaktu tkaniny z wodą lub środkami czyszczącymi (podobnie rzecz się ma z roletami materiałowymi).


Gdyby plamy nie dawały się usunąć żadnymi metodami, tkaninę można po prostu wymienić.

 

Żaluzje z drewna

Żaluzje wykonane z drewna omiatamy z kurzu za pomocą suchej ściereczki i specjalnej szczotki, która pozwala na wyczyszczenie trudno dostępnych miejsc. Możemy je czyścić także na mokro, pamiętając jednak, że drewno nie lubi wilgoci, więc nie należy nadużywać tej metody. Po umyciu takich przesłon powinniśmy je zawsze natrzeć środkiem do nabłyszczania drewna. Będą one nie tylko lśniące, ale także, dzięki właściwościom antystatycznym środka pielęgnacyjnego, dłużej pozostaną czyste.

Verticale

czyszczenie-rolet-zaluzjiStosunkowo wdzięczne w pielęgnacji są żaluzje pionowe, czyli verticale. Kurz z lameli usuwa się odkurzaczem, a kiedy to nie wystarcza, można je wyprać w pralce nastawionej na program do tkanin delikatnych. Lamele przed włożeniem do bębna należy zwinąć i zabezpieczyć przed rozwijaniem się; nie wolno ich też wirować. Suszy się je w pozycji rozłożonej na łóżku lub desce do prasowania.


UWAGA! Jeżeli żaluzje są mocno zabrudzone, można zastosować czyszczenie metodą ultradźwiękową (przeprowadzaną przez specjalistów). Z powierzchni żaluzji znikają wówczas wszystkie zanieczyszczenia, a także nieprzyjemne zapachy, tłuszcz, osad nikotynowy, roztocza, bakterie i grzyby.


Żaluzje z pcv

Jeśli w domu są założone żaluzje plastikowe, zazwyczaj wystarcza regularne odkurzanie miękką szczotką lub miotełką. Żaluzje można również czyścić za pomocą odkurzacza ustawionego na niską moc ssania. Bardziej oporne plamy czyścimy wodą z dodatkiem środka myjącego. Potem przecieramy jeszcze raz ściereczką, ale namoczoną w czystej wodzie, a na koniec suchą ścierką. Niektórzy stosują także środki do czyszczenia okien plastikowych, dzięki którym przesłony uzyskują połysk.

EA

 

W tekście wykorzystano informacje pochodzące z firm: JackeR, Vertex, Faber.

Foto: Domosystem, MiD, Pixabay


ROLETY, ŻALUZJE, PLISY - GDZIE KUPIĆ?


 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą