TOP TRENDY W ARANŻACJI ŁAZIENKI - OKŁADZINY ŚCIENNE
Wielki format
W najmodniejszych aranżacjach tego roku w łazience musi pojawić się okładzina ścienna w dużym formacie. Obecnie standardowa płytka ścienna ma wymiar 60x120 cm, a topowe rozwiązanie to stosowanie slabów – płyt o wymiarach 120x240 cm czy nawet 120x270 cm. W dużych łazienkach slaby układamy na całe ściany, w małych wystarczy, że zastosujemy je np. tylko w strefie prysznica.
Z ceramiczną fototapetą
Wielki format obowiązuje także w dekoracjach. Na topie są motywy botaniczne, które wypełniają całą ścianę. Nie tracimy czasu na „dzierganie” wzoru z drobnej płytki mozaikowej. Tak można było robić kilka lat temu. Teraz bujne paprocie, barwne lilie czy papugi powstają ze specjalnych zestawów w kolekcjach płytek, które fabrycznie są przygotowane do układania tej swoistej ceramicznej fototapety.
Kolor, kolor i jeszcze raz kolor
Jeśli ktoś poszukuje kolorów, może ściany wykończyć płytkami z kolekcji monochromatycznych. W odróżnieniu od królujących w minimalizmie bieli, beży itp. kolorów, teraz modne są m.in. róże, turkusy, błękity i nasycone zielenie.
Aby wnętrze nabrało topowego charakteru, wybrana przez nas kolekcja powinna zawierać drobne elementy dekoracyjne. Okładzina bez jakiegokolwiek dekoru to propozycja dla minimalisty i odwołanie do czasów modernizmu, w naszym studiu projektowym bywają aranżowane wnętrza również tego typu.
Gres na wszystkie powierzchnie
Gres to wyjątkowo uniwersalny materiał. Jest bardzo twardy i odporny na uszkodzenia mechaniczne nawet wtedy, gdy jego grubość jest niewielka. Można z niego wyprodukować płytki zarówno o niewielkim, jak i bardzo dużym formacie.
Gresy są produkowane jako materiały na podłogę i ściany, ale również w grubości 2 cm oraz 3 cm jako materiał samonośny na tarasy i podjazdy.
Kamień w natarciu
Okładziny ścienne i podłogi z kamienia goszczą w łazienkach od dawna, ale ich dostępność do tej pory ograniczała cena. Obecnie rzadko stosuje się je w formie naturalnej. Z powodzeniem zastępuje je gres. Na fali są w tej chwili płytki łudząco przypominające takie skały, jak: marmur, piaskowiec czy onyks
Żeby jak najbardziej upodobnić je do kamieni naturalnych, podczas produkcji wykonuje się na nich specjalną strukturę żyłkowania, tzw. carving. Uzyskuje się w ten sposób lekko chropowatą powierzchnię, która przypomina kamień nie tylko z wyglądu, ale także w dotyku.
W wersji luksusowej żyłkowanie wypełnia się złoceniami i specjalnym szkliwem. Dzięki temu wszystkie użylenia na powierzchni płytki mienią się w świetle na wzór skał naturalnych.
Jeżeli drewno, to lamelle
Płytki imitujące drewno dalej są w modzie, ponieważ stanowią doskonały, ocieplający dodatek do kamiennych i betonowych kolekcji i cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów ceniących praktyczne rozwiązania podłogowe. Nowością są płytki inspirowane drewnem – strukturalne, często przypominające drewniane lamelle. Aranżując je na ściany, uzyskujemy efekt sauny czy eleganckiego SPA.
TOP TRENDY W ARANŻACJI ŁAZIENKI - WYPOSAŻENIE
Uwalniamy wannę
Jeżeli łazienka jest wystarczająco duża, montujemy w niej wannę. Może być zarówno na środku łazienki, jak i przy ścianie. Jest jednak jeden warunek. Jeżeli chcemy, aby aranżacja łazienki była jak najbardziej na czasie, wanna musi być wolnostojąca, bez żadnej zabudowy. Wykonana powinna być jako monolityczna, z konglomeratu albo akrylu.
Prysznic strefą intymności
Prysznic doskonale sprawdza się w każdej łazience, niezależnie od jej rozmiarów. Producenci oferują szeroką gamę wykończeń. Profile w kabinach już nie ograniczają się tylko do chromu, mamy do dyspozycji złoto, biel, czerń, inox szczotkowany czy miedź. Dobrym rozwiązaniem będzie także kabina z ścianami ze szkła zdobionego motywami botanicznymi bądź geometrycznymi. Ekskluzywne przeszklenia wykonane są natomiast w formie lustra weneckiego.
Lekka ceramika sanitarna
W wyposażaniu łazienki generalnie dominuje lekka w odbiorze ceramika sanitarna, rezygnujemy z dużych ciężkich brył, grubych desek, wszystko jest teraz slim. Sanitariaty mają nieduże rozmiary, prostą formę i pozbawione są kołnierza. Efekt lekkości wzmacnia się poprzez stosowanie rozwiązań podwieszanych. Wszystkie mocowania (śruby itp.) są zamaskowane.
Wyjątek stanowią jedynie miski WC i bidety przeznaczone do łazienek urządzanych w stylu angielskim bądź francuskim. Jeżeli decydujemy się na któryś z nich, stosujemy klasyczną ceramikę sanitarną z kołnierzem. Najładniejsze na rynku są klasyczne serie producenta Simas.
Stylizowana armatura
Najmodniejsze baterie umywalkowe i wannowe wykańczane są białą lub czarną porcelaną. Mogą być stylizowane na antyczne lub w stylu angielskim. W projektach aranżacji łazienek coraz częściej pojawią się również baterie w kolorach szczotkowanych metali.
Aranżując łazienkę, musimy zawsze pamiętać, że baterie w tym pomieszczeniu są jak biżuteria – dopełniają całość. Jeżeli dobrze je dobierzemy, łazienka będzie się prezentowała pięknie. Gdy nie trafimy z ich doborem, będziemy mieli uczucie, że w aranżacji łazienki coś „nie gra”.
Zawieszamy lustra
Obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki są lustra. Do tej pory królowały w niej lustra tzw. wklejane. Teraz odchodzi się od tej tendencji na rzecz luster wieszanych. Ich forma może przybierać różne kształty, ale najbardziej topowe są lustra okrągłe oraz w obłych fantazyjnych kształtach. Czasami stosuje się lustra, które stanowią komplet 2 bądź 3 sztuk, traktując je jako kompozycję na ścianie. Bardzo istotną sprawą techniczną w lustrach jest zastosowanie maty grzewczej. Dzięki temu nawet w mocno zaparowanej łazience tafla lustra będzie sucha.
Intymne oświetlenie
W łazience, podobnie jak w całym domu, oświetlenie pełni obecnie funkcję aranżacyjną. Wymaga to zamontowania wielu punktów świetlnych w instalacji. W strefach intymnych odchodzi się od górnego oświetlenia centralnego na rzecz kinkietów montowanych na ścianach, lampek z miękkim, delikatnym światłem czy listew led. W łazience trendy te mają swoje odzwierciedlenie między innymi w oświetleniu luster. Najczęściej jest ono w lustro już wbudowane i posiada możliwość przełączenia z funkcji oświetlania użytkownika na oświetlenie aranżacyjne.
Foto udostępnione przez firmę Salon Łazienek Salonika: Excellent, EnergieKer, CIR, Ragno, Simas, Tuscania.
Napisz komentarz
Komentarze