Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę?
Pozwolenie na budowę jest dokumentem wystawianym przez wydział architektury starostwa odpowiedniego dla inwestycji. Najważniejszymi dokumentami, których potrzebujemy, aby móc go złożyć, są:
- Wypis z miejscowego planu zagospodarowania albo warunki zabudowy – ten dokument uzyskamy w urzędzie gminy. Jeżeli nasza działka nie jest objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), musimy wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy poprzez złożenie wniosku w urzędzie. Decyzję ten wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, może ją jednak wydać też upoważniony do tego urzędnik w terminie 14-30 dni. Jeśli działka jest objęta MPZP, decyzję można uzyskać szybciej.
- Mapa do celów projektowych w skali 1:500 – musi ją wykonać uprawniony do tego geodeta. Jest ona konieczna do wykonania projektu budowlanego w Polsce. Na tę właśnie mapę architekt musi nanieść obrys planowego przez inwestora domu.
- Projekt budowlany – wniosek bez niego jest uznawany za niekompletny. To jeden z najważniejszych załączników. Wydawany jest w 4 egzemplarzach, z czego jeden zostaje w urzędzie, jeden zostanie oddany nadzorowi budowlanemu, a pozostałe dwa zostają dla nas (z czego jeden udostępniamy kierownikowi budowy). Projekt musi być dopasowany zarówno do wymiarów działki, jak i urzędowych wytycznych. Musi zawierać: cześć opisową, architektoniczną, konstrukcyjną i instalacyjną, a także charakterystykę energetyczną i zgody na zmiany. Projekt musi być dostosowany do warunków terenowych – chodzi tu przede wszystkim o uwzględnienie strefy wiatrowej, śniegowej i przemarzania oraz o wykonanie zmian wskazanych przez inwestora.
- Projekt zagospodarowania terenu – sporządza go architekt. Projekt ten obejmuje, zgodnie z art. 34, pkt. 3, ust. 1: usytuowanie działki, określenie jej granic, obrys i układy zwrócono istniejących, jak i projektowanych obiektów budowlanych, sposób odprowadzania ścieków, sieci uzbrojenia terenu, układ komunikacyjny i układ zieleni (ujmując przy tym elementy charakterystyczne, wymiary, odległości obiektów od siebie).
- Zaświadczenie architekta – o przynależności do izby samorządu zawodowego, aktualnym na dzień opracowania projektu.
- Oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu (jeśli jest wymagana)
- Wypis z rejestru gruntów dla działki swojej i sąsiedniej
- Warunki techniczne dostawy mediów.
Ważna jest również opinia Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej (ZUDP) – architekt przygotowuje dokumentację. Opinia ZUDP ustala odległość między projektowanymi obiektami, również w stosunku do granic działek i innych obiektów.
Jak można taką dokumentację złożyć podczas pandemii?
Wniosek musi być złożony na formularzu urzędowym. Formularze dostępne są również na stronach internetowych. Wniosek taki musi zostać złożony w terminie obowiązywania decyzji o warunkach zabudowy. Należy w nim wskazać inwestora, adres miejsca budowy, oznaczenie nieruchomości (obręb ewidencyjny, numer działki) oraz rodzaj planowanej inwestycji.
Pamiętajmy, że możemy taki wniosek złożyć też listownie oraz przez Internet . Taka opcja jest dostępna od lipca 2021 r. Można złożyć go przez stronę e-budownictwo.gunb.gov.pl uruchomiony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Tam wypełnimy wniosek, zalogujemy się w serwisie ePUAP przez profil zaufany lub e-dowód i napisać pismo ogólnego odpowiedniego urzędu. Gdy podpiszemy się profilem zaufanym, korespondencja zostanie wysłana.
Jak długo czeka się na decyzję?
Jeśli powyższe wymagania zostaną spełnione, organ właściwy nie może wydać decyzji odmownej. Decyzja wydawana jest w ciągu 65 dni od złożenia wniosku o jej wydanie.
Musimy pamiętać, że jeśli wystąpią jakieś braki czy nieprawidłowości, należy uzupełnić je/poprawić w terminie wskazanym przez organ właściwy. Jeżeli termin upłynie, a inwestor nie uzupełni braków, zostanie wydana decyzja odmowna.
Otrzymanie pozwolenia na budowę to długi i czasochłonny proces. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, zapraszam do zapoznania się z Prawem budowlanym.
GABI
Napisz komentarz
Komentarze