Kolory w aranżacji wnętrz mają decydujący wpływ zarówno na doznania estetyczne, jak i samopoczucie osób, które przebywają w pomieszczeniu. Niestety, bardzo często zapominamy o tym, jak mocno kolorystyka ścian, podłóg i wyposażenia wpływa na nasz nastrój. Kolory mogą nas irytować, pobudzać lub wyciszać, sprzyjać pracy albo wypoczynkowi. To bardzo ważny aspekt urządzania wnętrz, zwłaszcza w odniesieniu do osób, które korzystają z nich codziennie. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretne zestawienie barw, sprawdźmy, czym się kierować w doborze najlepszych kolorów do naszych wnętrz. O tym, jak łączyć kolory mówi Sylwia Gulewicz-Wysocka, architektka Galerii Wnętrz DOMAR.
Kolory w aranżacji wnętrz dobieraj zgodnie ze swoimi upodobaniami i naturą
– Każdy z nas posiada ulubione kolory, z którymi czuje się najlepiej. Jedni stawiają na spokojną, stonowaną kolorystykę, jeszcze inni uwielbiają zabawę z soczystymi, jaskrawymi barwami, wyróżniając się przy tym niczym rajskie ptaki. Jednak bez względu na preferowaną paletę barw, powinniśmy wiedzieć, jak łączyć ze sobą kolory. Najlepszym rozwiązaniem jest rzut oka na to, co niesie natura. Jeśli czujemy się dobrze w przestrzeniach o barwach jesiennych, możemy sobie pozwolić na akcenty w odcieniach rudych, pomarańczowych czy żółtych. Takie kolory w aranżacji wnętrz dodają pomieszczeniu energii. Dobre będą także wszelakie rodzaje niebieskiego, granatu czy niebieskości wpadających w zielenie. W połączeniu z tym, co widzimy na zewnątrz, czyli z drewnem, będą się one doskonale komponować – radzi Sylwia Gulewicz-Wysocka.
Architektka podkreśla jednocześnie, że kolory harmonizujące z naturą zawsze dodadzą wnętrzu pewnej energii, jednocześnie wprowadzając dozę spokoju. Jednak nie wszyscy z nas lubią kolory kojarzących się z intensywnymi, słonecznymi miejscami. Jeżeli i my należymy do tej grupy, możemy poszukać inspiracji w palecie barw ziemi. Mamy w niej mnóstwo odcieni beżu, brązów i szarości. Dzięki nim stworzymy we wnętrzu delikatny, przyjazny nastrój.
Kolory w aranżacji wnętrz – zasady łączenia
Wprawdzie istnieją istnieją konkretne zasady łączenia kolorów, ale Sylwia Gulewicz-Wysocka odradza stosowanie sztywnych reguł. Jej zdaniem powinniśmy kierować się po prostu naturą, bo dla wielu z nas to najbardziej intuicyjne rozwiązanie.
– Jeśli popatrzymy na las, to mamy zieleń, drewno i ewentualnie błękit nieba. Czasem pojawiają się też łąki, na których są kolorowe kwiaty. Gdy postawimy na jeden mocniejszy kolor jako dominujący albo zastosujemy go w formie dodatków, na przykład na obiciach kanapy, to uzyskamy doskonały efekt. Pod jednym jednak warunkiem pozostałe kolory muszą być stonowane – podkreśla architektka.
Zdaniem naszej ekspertki trudno jednoznacznie stwierdzić, czego nie należy ze sobą łączyć. – Jeśli postawimy na drewnianą podłogę, granatową ścianę i dodamy różową kanapę, powstanie nam bardzo mocna, agresywna w odbiorze aranżacja. Ale jeżeli odcień różu będzie pudrowy, w zestawieniu z ciepłym kolorem drewna okaże się on wyjątkowo piękny. Nasze zestawienie kolorów zaś będzie bardzo ciekawe i przyciągające wzrok – zauważa Sylwia Gulewicz-Wysocka.
– W przypadku pojawienia się jednego odcienia we wnętrzu, możemy powtarzać go w innych, drobnych elementach. Załóżmy, że mamy granatową ścianę, kolor ten może zatem również pojawić się w postaci barwnej poduszki, wazonu, ramek czy świeczników. Równie dobrze możemy zostawić granatową ścianę i uzupełnić ją odcieniami beżu oraz popieli. Takie rozwiązanie także stworzy ciekawy efekt – podpowiada jednocześnie architektka.
Kolory w aranżacji serca mieszkania
Wiele osób twierdzi, że salon to prawdziwe serce domu: to tu spędzamy najwięcej czasu, odpoczywając, pracując lub przyjmując gości. Czy istnieją uniwersalne zasady, zgodnie z którymi należy urządzić to pomieszczenie?
– Na pewno nie należy mieszać zbyt dużej ilości kolorów. Jeśli mamy na przykład ulubiony obraz i pojawia się w nim dominujący kolor, to możemy go przenieść na pozostałe elementy wyposażenia – sofę lub fotele. W przypadku gdy mamy tylko drewnianą podłogę oraz obraz i sofę w tym konkretnym odcieniu, pozostałe barwy powinny być bardzo neutralne. Rzeczą ważną jest, aby nie wprowadzać kolejnych kolorów, odbiegających od tego dominującego – mówi architektka.
Tę samą zasadę stosujemy, gdy dobieramy kolory w aranżacji wnętrz pozostałych pomieszczeń. Jest jednak jeden wyjątek – łazienka.
– W łazience możemy zaaranżować przestrzeń zupełnie inaczej, niż w pozostałych częściach mieszkania, bo to przestrzeń, w której przebywamy raczej krótko. Dlatego zaszalejmy i stwórzmy wnętrze na przykład w stylu arabskim, które będzie odbiegać od pozostałej części domu – podpowiada Sylwia Gulewicz-Wysocka.
Pamiętajmy, że pomieszczenia, w których spędzamy więcej czasu, powinny być odzwierciedleniem tego, co lubimy, a nie tego, co jest modne. Nie podążajmy ślepo za pojawiającymi się trendami. Ważne jest, aby nasza aranżacja współgrała z tym, co nam się podoba. Dlatego jeżeli lubimy dany kolor, śmiało zdecydujmy się nawet na największy element wyposażenia w tym odcieniu.
www.DOMAR.pl
oprac. Redakcja
Foto: Galeria Wnętrz DOMAR
Napisz komentarz
Komentarze