Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:24

Ceny materiałów budowlanych – skąd te podwyżki?

Materiały budowlane drożeją od początku roku i końce tych podwyżek nie widać. Najpierw drożeć zaczął styropian, a potem było już z górki…
Ceny materiałów budowlanych – skąd te podwyżki?

Ceny styropianu wzrosły tak bardzo, że niejeden inwestor zaczyna martwić się o realizację zaplanowanych prac dociepleniowych. W jeszcze większym kłopocie są budujący dom, bo podwyżki cen dotykają praktycznie wszystkich materiałów budowlanych. Początkowo podwyżkom nikt się nie dziwił i nie zwracał na to specjalnej uwagi. Wiadomo, nowy rok to zazwyczaj nowe ceny na większość produktów i materiałów dostępnych na rynku. Jednak potem coś dziwnego zaczęło się dziać ze styropianem. W lutym styropian podrożał ponownie, o kolejne 6%, a w marcu zanotował kilka kolejnych podwyżek. Co gorsza drożeć zaczęły inne materiały budowlane. Jak informuje PSB, które śledzi ich ceny w interwałach miesięcznych, w  okresie od stycznia do lutego br. w  porównaniu do analogicznego okresu 2020 r. ceny wzrosły w siedemnastu grupach towarowych, a spadły tylko w dwóch.

Od czasu cytowanego notowania ceny materiałów budowlanych nadal rosną. Przyczyną wzrostu cen na materiały budowlane jest między innymi boom budowlany, którego nie powstrzymała nawet pandemia. Deweloperzy masowo stawiają tak bloki, jak i szeregowce, a także domki wolnostojące. Mimo obostrzeń kredytowych, tempo budowy domów przyspieszyli także inwestorzy indywidualni.

 

Więcej informacji...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą