Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 11:39

Meble ogrodowe - jak wisienka na torcie

Meble ogrodowe służą przede wszystkim wypoczynkowi. Są także istotnym elementem aranżacji ogrodu. Ciekawie urządzony zakątek, który przeznaczymy, może być jego wyjątkową ozdobą.
Meble ogrodowe - jak wisienka na torcie

Latem możemy wypoczywać na balkonie, tarasie, w altanie, ogrodowym pawilonie albo pod specjalnym zadaszeniem koło domu. Nic nie zastąpi jednak chwil spędzonych na otwartej przestrzeni urządzonej z myślą o odpoczynku. Ważne, aby było to miejsce zaciszne, w miarę osłonięte od wiatru (przynajmniej z jednej strony), najlepiej z utwardzoną nawierzchnią, bo zwykle ustawiamy w nim meble sprzyjające letniemu leniuchowaniu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ustawić je wprost na trawie.

Wielkość i ilość mebli ogrodowych dobieramy odpowiednio do wybranej przez siebie lokalizacji. Lepiej, aby było ich mniej, niż żeby w naszym zakątku trudno było się poruszać. Kierując się wyborem mebli, musimy wiedzieć, ile osób i jak często będzie korzystało z wypoczynkowego miejsca. Powinniśmy też wziąć pod uwagę funkcjonalność mebli oraz ich odporność na warunki atmosferyczne, szczególnie gdy nie będziemy mieli zbyt wiele czasu na częstą konserwację.

Generalnie meble ogrodowe możemy podzielić według dwóch podstawowych kryteriów: funkcji, jaką będą pełniły, oraz materiału, z którego zostały wykonane.

Do leżakowania i biesiadowania

Ze względu na funkcję, meble ogrodowe dzieli się na: wypoczynkowe, kawowe, obiadowe oraz rekreacyjne.

Meble wypoczynkowe to dobrze wszystkim znane leżaki, ławki, leżanki oraz fotele zwykłe i rozkładane. Dla podniesienia komfortu korzystających z nich użytkowników często pokryte są miękką tapicerką, wzorzystą bądź stonowaną. Służą wygodnemu wypoczywaniu i opalaniu.

Zestawy kawowe mogą być małe balkonowe lub duże tarasowe. Składają się przeważnie z małego niskiego stolika, dwóch lub czterech foteli i kanapy. Czasem w takim zestawie mogą być pufy. Często przyjmują formę narożnika, wtedy też zdarza się, że stanowiący ich element stół jest wysoki. Zadaniem tego rodzaju mebli jest umożliwienie przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu przy kawie i rozmowie.

Zestawy obiadowe są odpowiednikiem domowych mebli z jadalni. W ich skład wchodzi wysoki (często rozsuwany) stół i krzesła (ewentualnie fotele). Służą do spożywania posiłków, ale można też zorganizować przy nich spotkanie ze znajomymi.

Meble rekreacyjne, czyli huśtawki, hamaki, krzesła brazylijskie, wiszące fotele itp., przeznaczone są do wypoczywania, ale z pewną dozą ruchu, łącząc przyjemne z pożytecznym.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o elementach osłaniających, takich jak parasole, pawilony, markizy czy parawany, których celem jest osłonięcie nas od słońca, deszczu lub wzroku wścibskich sąsiadów.

Najprostsze w użytkowaniu są markizy, które są wodoszczelne i najbardziej odporne na wiatr. W razie potrzeby można je szybko zwinąć.

Pawilony, szczególnie te ze ściankami i moskitierami, zapewniają osłonę od słońca, deszczu, a także ochronę przed owadami oraz dużą dozę intymności.

Parasole chronią nas głównie od słońca, niezależnie od kierunku padania promieni słonecznych – dzięki ruchomej czaszy zasłonić możemy się zawsze. Natomiast parawany osłaniają nas tylko trochę od wiatru, a bardziej od wścibskich oczu sąsiadów.

 

Od plastiku po szkło

Meble ogrodowe wykonuje się z bardzo różnorodnych materiałów: drewna, tworzywa sztucznego, żeliwa, stali, aluminium, gumy, kamienia czy szkła.

Najczęściej do ogrodu wybierane są najbardziej naturalne meble drewniane. Są stosunkowo niedrogie, ale wymagają najwięcej naszej uwagi, co związane jest z ich niezbędną (czasem coroczną) konserwacją. Ich dostępność na rynku jest bardzo duża. Wybierać możemy w meblach z różnych gatunków drewna, jak i w asortymencie o zróżnicowanej formie, stylistyce i kolorze. I tak, mogą to być meble z gatunków rodzimych, jak sosna, dąb, olcha, akacja (grochodrzew), topola, albo egzotycznych, jak eukaliptus czy teak. Bez trudu zaopatrzymy się też w meble plecione z wikliny bądź z egzotycznego ratanu.

Meble drewniane dostępne są jako gotowe do użytkowania (z reguły w wersji lakierowanej) oraz z drewna surowego. Te drugie powinniśmy zabezpieczyć zanim zaczniemy je użytkować. Najprościej zrobić to przez olejowanie, które jednak powinniśmy powtarzać corocznie przed każdym sezonem. Bardziej czasochłonne, ale i bardziej efektywne, bo wystarczające nawet na parę sezonów, jest bejcowanie i lakierowanie. Zabezpieczenie trzeba wykonać tak na meblach z gatunków rodzimych, jak i egzotycznych. Wprawdzie egzotyczne w mniejszym stopniu wchłaniają wodę i są bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych, ale niezabezpieczone stracą z czasem barwę i zrobią się szare. Bejcowanie i lakierowanie zwiększa też żywotność mebli wiklinowych.

meble ogrodoweFoto: DLH

Niezależnie od gatunku drewna, meble ogrodowe należy chronić przed deszczem i słońcem, a w porze zimowej schować w suchym pomieszczeniu.

Dla osób ceniących wytrzymałość dobrym wyborem są meble metalowe. Tradycyjne wykonuje się z żeliwa, ze stali nierdzewnej lub proszkowo malowanej, nowoczesne – z aluminium i jego stopów. Meble żeliwne albo kute najlepiej prezentują się w ogrodach tradycyjnych, dużych, angielskich lub rustykalnych. Przykuwają uwagę i przeważnie mają swoje stałe miejsce w ogrodzie. Najczęściej są to ławki parkowe z siedziskiem z desek dębowych, topolowych lub olchowych, wysokie stoły – często wyposażone w kamienny blat i otoczone krzesłami lub fotelami, obowiązkowo wyposażonymi na czas użytkowania w wygodne doczepiane tapicerki meblowe.

Dla oszczędnych idealne będą meble stalowe, lżejsze od kutych, często o ażurowej konstrukcji, wytrzymałe i praktyczne w użytkowaniu, dostępne w wielu kształtach i różnorodnej stylistyce. Co ważne, obok stołów, krzeseł czy ławek, możemy też wybierać w bogatym asortymencie huśtawek, leżanek, parasoli i pawilonów. Mankamentem w ich użytkowaniu jest jednak szybkie nagrzewanie się i chłodzenie stali, co może czasem powodować zaskakujące odkształcenia. Problemem jest też niebezpieczeństwo pojawienia się ognisk rdzy w miejscach uszkodzenia powłok ochronnych.

Do ogrodów nowoczesnych poleca się wystylizowane meble aluminiowe, które są lekkie, odporne na korozję, mobilne, często łączone z innymi materiałami, dzięki czemu powstają nowatorskie rozwiązania.

Podobnie sytuacja wygląda z meblami plastikowymi, wykonanymi z tworzyw sztucznych, poczynając od popularnych stołów i krzeseł, a na meblach z technorattanu kończąc. Meble plastikowe mają wielu entuzjastów, bo nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, wystarczy je od czasu do czasu przemyć wodą z dodatkiem domowego detergentu. Są lekkie, łatwo je przenieść i przechować przez okres zimowy. Niestety, ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne nie jest oszałamiająca, dość łatwo się zarysowują, a ich kolory mogą wyblaknąć już po pierwszym sezonie. W sumie są dobrym, ale tymczasowym rozwiązaniem.

Zupełnie inaczej jest z meblami z technorattanu, który jest materiałem wytrzymałym, odpornym na działanie wody, promieni UV oraz na zmiany temperatury. Wyglądem przypomina wiklinę i naturalny ratan. Konstrukcja takich mebli opiera się na metalowym stelażu, ściśle oplecionym długim plastikowym przewodem.

 

Wybierając meble, pamiętajmy, że każdy ogród jest inny. Meble w nim umieszczone powinny być jak wisienka na torcie, która podkreśli efekt wizualny ogrodu i nasze wyczucie smaku. Nie kierujmy się tym, co mają sąsiedzi czy znajomi, lub tym, że akurat trafiła się nam promocja w sklepie. Meble, które kupimy, powinny harmonizować z naszym ogrodem, dopełniać jego obraz. Powinny być przy tym trwałe i funkcjonalne, aby mogły służyć nam wiele lat.

mgr inż. Robert Antoni Rewucki

Źródło: Lubelski Poradnik Budowlany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze