Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 12:03

Jak prawidłowo nawozić krzewy ozdobne?

Jak prawidłowo nawozić krzewy ozdobne?

Nawożenie to podstawowy i niezbędny element pielęgnacji roślin ozdobnych. Poniżej znajdziemy kilka wskazówek jak nawozić nasze krzewy, by były piękne i zdrowe.

 

Dlaczego nawożenie jest takie ważne?

 

Aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać, potrzebują gleby, która w pełni zaspokoi ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Niestety, każda roślina ma inne wymagania w tej materii, a i gleby są różne. Dlatego tak istotne jest nawożenie, czyli dostarczenie do gleby substancji, które w niej nie występują – jest to szczególnie istotne w okresie wzrostu roślin.

Kiedy nawozić?

Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe rośliny wykazują na początku wegetacji oraz później, w okresie w wzmożonego wzrostu – wyjaśnia pan Andrzej Krzysiak, prowadzący gospodarstwo szkółkarskie - To właśnie ten czas będzie najlepszy na nawożenie. Oczywiście, jak zostało wspomniane, każda roślina ma swoje własne wymagania, a także cykl wzrostu, dlatego przed użyciem nawozu warto sprawdzić w profesjonalnych opracowania, kiedy dokładnie wypada okres wegetacji i wzrostu. Bardzo dobrą praktyką jest nawożenie gleby, w której jeszcze nie zasadziliśmy roślin – w ten sposób przygotujemy grunt pod nie. Jeśli chcemy sprawdzić, czy gleba spełnia wymagania danego gatunku roślin i czy wymaga nawożenia, możemy jej próbkę przekazać do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Po pierwszym nawożeniu kolejne następuje zwykle pod 2-3 latach – im starsza roślina, tym rzadziej wymaga nawożenia, chyba że rośnie na bardzo słabych glebach

Czym nawozić?

Dostępne nawozy możemy podzielić na dwie kategorie – organiczne oraz mineralne:

  • Nawozy organiczne – czyli między innymi obornik, kompost, gnojowica oraz biohumus. Powstają one w wyniku rozkładu szczątek roślinnych, zwierzęcych oraz odpadów pochodzenia zwierzęcego (mocz, odchody). W wyniku tego procesu związki organiczne znajdujące się w szczątkach mogą być z łatwością wchłaniane przez rośliny. Stosuje się je zwykle przed sadzeniem lub w trakcie wegetacji, najlepiej na jesieni.

  • Nawozy mineralne – to nawozy zawierające czyste pierwiastki i związki chemiczne, np. azot czy potas. Spotykane najczęściej w formie granulek lub proszku, które rozsypuje się na wilgotnej glebie wokół rośliny. Następnie glebę należy przekopać z wierzchnią warstwą gleby i podlać obficie wodą. Pod wpływem wilgoci granulki rozpuszczają się, uwalniają swoją zawartość, która może zostać wchłonięta przez roślinę. Należy pamiętać, by nie stosować nawozów w zbyt dużych ilościach, gdyż nadmiar bardzo szkodzi roślinom – zbyt obfite nawożeniem azotem może przyczyniać się do osłabienia odporności na choroby i szkodniki.

 

Gospodarstwo szkółkarskie Andrzej Krzysiak

Szkółka:

Kijany 27A

21-077 Spiczyn

tel.: 81 75 77 593

tel. kom.: 506 747 604

e-mail: [email protected]

 

Punkt sprzedaży:

Łuszczów, tel. 81 75 01 607

 

www.iglaki.agro.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą