Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 kwietnia 2025 13:26

Zaprawa murarska do cienkich spoin czy tradycyjna – porównanie

​​​​​​​Zanim rozpoczniemy murowanie musimy zdecydować, jaki rodzaj zaprawy murarskiej będziemy stosować. W zależności od rodzaju materiałów ściennych może to być zaprawa tradycyjna lub do cienkich spoin. Czym się różnią?
Zaprawa murarska do cienkich spoin czy tradycyjna – porównanie

Autor: Solbet

Zaprawy murarskie to spoiwo, którym łączymy elementy ścienne. Najczęściej do tego celu stosuje się zaprawy tradycyjne (cementowe bądź cementowo-wapienne) i cienkospoinowe. Decyzję o tym, którą z nich chcemy wykorzystać na naszej budowie, musimy podjąć razem z decyzją o wyborze elementów ściennych. Dlaczego? Bo zaprawy tradycyjne, układane na grubą warstwę, i zaprawy do spoin cienkich, różnią się między sobą tak bardzo, że nie można stosować ich zamiennie. Trzeba wybrać albo jedne, albo drugie.

Różnice między zaprawami tradycyjnymi a cienkospoinowymi dotyczą między innymi:

  • rodzaju elementów murowych, które można łączyć za ich pomocą;

  • właściwości każdej z nich;

  • sposobu przygotowania i nanoszenia;

  • wysokości zużycia;

  • czasu potrzebnego na przygotowanie zaprawy i wzniesienie muru;

  • funkcji, jakie pełnią w ścianie.

 

Więcej informacji...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą