Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 13:03

Zgłoszenie budowy, robót budowlanych tylko na nowych formularzach!

Zgłoszenie budowy, robót budowlanych i szereg innych wydarzeń w procesie budowlanym wymaga wypełnienia przez inwestora ściśle określonych formularzy. Od lutego 2021 niektóre z nich mają nowy wzór!
Zgłoszenie budowy, robót budowlanych tylko na nowych formularzach!

Od lutego tego roku nowy wzór formularza obwiązuje dla:

  • zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych;
  • zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych;
  • zgłoszenia rozbiórki;
  • wniosku o wyłączenie stosowania art. 45 ust. 1 ustawy Prawo budowlane (czyli ograniczenie odpowiedzialności kierownika budowy);
  • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu lub jego części;
  • wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu, mieszkania lub na teren sąsiedniej nieruchomości.

 

Wprowadzenie nowych wzorów dla ww. dokumentacji to efekt cyfryzacji procesu budowlanego. Już teraz inwestorzy mogą składać je elektronicznie za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl. Mogą złożyć je także w sposób tradycyjny, papierowy, ale także wtedy obwiązuje ich nowy wzór wybranego formularza.

Nowe wzory zgłoszeń, zawiadomień, wniosków itp. składanych do organów administracji architektoniczno-budowlanej inwestorzy pobrać mogą także ze strony e-budownictwo.gunb.gov.pl.

Zgodnie z zapowiedzią rządu i przedstawicieli GUNB z zeszłego roku, cyfryzacji ulegnie cały proces budowlany. Za rok elektronicznie powinniśmy składać także wniosek o pozwolenie na budowę, z całą niezbędną do niego dokumentacją projektową.

EA


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą