Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 15:11

Nagrzewanie się tarasu to już przeszłość!

Podjazd do domu i garażu to zwykle duża i dobrze utwardzona nawierzchnia, która ułatwia nam poruszanie się samochodem po posesji. Tarasy montujemy też coraz bardziej obszerne. Niestety zarówno podjazd, jak i taras to niezłe akumulatorem ciepła. Absorpcję promieniowania słonecznego ograniczyć możesz, stosując Indigo Prato bądź Promenada Prato - nowe płyty Dasag.
Nagrzewanie się tarasu to już przeszłość!

Utwardzone nawierzchnie wokół domu mają mieszkańcom ułatwić poruszanie się po otoczeniu budynku. Niestety efektem ubocznym betonowania dużych powierzchni jest niska retencja wód opadowych i wzrost temperatury wokół domu. Zjawiska te są pogarszają komfort życia zwłaszcza na terenach gęsto zabudowanych. Dlatego producenci materiałów brukarskich nieustannie poszukują rozwiązań, które będą je ograniczały. Chłonność utwardzanego podłoża zwiększyć można stosując eko-nawierzchnie bądź płyty ażurowe. Absorpcja promieniowania słonecznego będzie zaś znacząco mniejsza, gdy nawierzchnię utwardzimy płytami o wysokim współczynniku SRI. Do takich należą nowe produkty firmy Dasag - płyty Indigo Prato (wzory 7430, 7431) i Promenada Prato (wzór 7431).

SRI - co to takiego?

SRI to współczynnik odbicia promieni słonecznych. Zgodnie z normą ASTM E1980-11 nieprzejrzyste materiały nawierzchniowe układane poziomo lub pod niewielkim kątem nachylenia charakteryzują się tzw. współczynnikiem SRI. Współczynnik ten oblicza się na podstawie odbicia promieni słonecznych (SR) oraz emisyjności cieplnej. Im wyższa wartość tego współczynnika, tym produkty mniej się nagrzewają.

Podjazdy-i-tarasy

Płyty nieabsorbujące ciepła

Płyty nieabsorbujące ciepła są tak zaprojektowane tak, by uzyskać jak najwyższy współczynnik SRI. Ich absorpcja ciepła emitowanego przez Słońce została znacznie obniżona.  SRI dla wzoru 7430 wynosi 86,0, zaś dla wzoru 7431 - 73,1. Jeżeli utwardzimy nimi nawierzchnię wokół budynku, zwłaszcza największe jej obszary, takie jak podjazd i taras, dom nie będzie się tak nagrzewał, jak w przypadku płyt standardowych. Dzięki temu w okresie letnim obniży się zapotrzebowanie na chłodzenie obiektu. W skali najbliższego otoczenia zaś i całej aglomeracji miejskiej zmniejszy się efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Badania jednoznacznie wskazują bowiem, że w okresie wysokich temperatur, centra miast nagrzewają się nawet o kilka stopni więcej niż ich obrzeża.

Zastosowanie

Płyty nie absorbujące ciepła, zwane też niskoemisyjnymi, stosowane mogą być do utwardzania nawierzchni:

  • w miastach;
  • wokół dużych realizacji podmiejskich;
  • na rozległych podjazdach i tarasach oraz nawierzchniach wokół basenu.

 

Nowe płyty o grubości 4 – 8cm i klasycznych wariantach kolorystycznych Dasag oferuje w czterech formatach:

  • 40x40x4 cm;
  • 60x40x4 cm;
  • 60x60x4 cm;
  • 80x40x4,3 cm.

Oprac. na podstawie materiałów firmy Dasag.

CZYTAJ TAKŻE: Taras pod pod pergolą

Nowe technologie budowy tarasów i balkonów


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą