Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 stycznia 2025 09:52

Standardy wykonania instalacji fotowoltaicznej (PV) stosowane przez FreeEco

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” wynika, że jest to najszybciej rozwijający się rynek ze wszystkich sektorów OZE w Polsce. Najwięcej nowych mocy zainstalowano w mikro instalacjach. Stanowiły one ponad 70% całkowitej mocy zainstalowanej w fotowoltaice. Jako lubelska firma zajmująca się fotowoltaiką przyczyniliśmy się do powstania części z nich. Dynamiczny rozwój firmy FreeEco idzie na równi z rozwojem rynku fotowoltaiki. W Polsce fotowoltaika ma charakter prosumencki. Wynika to z zainteresowania w naszym kraju produkcją energii we własnym zakresie, dostępnych programów wsparcia i przyjaznych regulacji prawnych np. ulg podatkowych.

 

Przy prawidłowej instalacji systemy PV są całkowicie bezpieczne, choć niektórzy wciąż posiadają nieuzasadnione obawy dotyczące jej bezpieczeństwa. Według Międzynarodowej Agencji Energetyki fotowoltaicznej (IEA PVPS) systemy PV nie stwarzają zagrożeń dla zdrowia, bezpieczeństwa lub środowiska w normalnych warunkach pracy, jeśli są odpowiednio zainstalowane i konserwowane przez przeszkolony personel, zgodnie z wymogami kodeksów elektrycznych. (IEA PVPS 2017; str. 2). W procesie realizacji ważne są więc standardy oraz staranność wykonania, które zapewni firma FreeEco. Począwszy od dokładnego audytu, poprzez przygotowanie projektu, po wykonanie instalacji oraz późniejszą pomoc w uzyskaniu dofinansowań czy serwisie, powinno dokładać się wszelkich starań, żeby każdy etap zrealizowany był ze szczególną starannością tak, aby efekt końcowy był jak najbardziej satysfakcjonujący.

Pozostając w temacie bezpieczeństwa, należy mieć na uwadze kilka kwestii związanych z montażem, które pozwolą zwiększyć stopień bezpieczeństwa wykonanej instalacji. Połączenia są miejscami, na które FreeEco zwraca szczególną uwagę. Każde dodatkowe połączenie to potencjalne zagrożenie, więc powinno się unikać ich nadmiernej ilości oraz wykonywać je tylko za pomocą szybkozłączek wyłącznie tego samego typu i producenta. Należy używać złączek sprawdzonych i certyfikowanych, a w przypadku złączek MC4 – oryginalnych kluczy do zaciskania.

FreeEco zaleca badania kamerą termowizyjną, które można wykonać po montażu instalacji dzięki temu mamy możliwość wykrycia uszkodzenia modułów, połączeń czy samego falownika. Umożliwia to natychmiastową eliminacje potencjalnego zagrożenia oraz może być podstawą do ubiegania się o wymianę uszkodzonych podzespołów w ramach gwarancji producenta.

Kolejną istotną kwestią jest wykonanie pomiarów rezystancji izolacji i ciągłości przewodów użytych przy montażu instalacji PV pozwalających wykryć uszkodzenia, które w przyszłości mogłyby doprowadzić do wystąpienia zagrożenia pożarowego. FreeEco przypomina aby napięcie testu nie przekraczało dopuszczalnych napięć pracy poszczególnych urządzeń systemu fotowoltaicznego.

Często pomijanym aspektem przy montażu, na który chcemy zwrócić uwagę jako firma specjalizująca się w fotowoltaice, jest dobór odpowiedniej wartości momentu wykorzystywanego przy dokręcaniu śrub w aparatach elektrycznych lub klemach modułów fotowoltaicznych. Zbyt mocno lub zbyt słabo dokręcony zacisk może być powodem odrzucenia reklamacji lub odszkodowania. Każdy renomowany producent na swoich produktach określa z jaką siłą należy dokręcać dany element. Nieprawidłowy moment dokręcenia śrub mocujących zacisku aparatów lub falownika może doprowadzić do powstania łuku elektrycznego w trakcie eksploatacji falownika, co może być przyczyną pożaru.

Następnym elementem istotnym według FreeEco jest ułożenie przewodów. Powinny być układane w sposób zapewniający ochronę przed uszkodzeniem. Przewody (kable) należy zabezpieczyć przed drganiami, przesunięciami i tarciem o inne elementy konstrukcji. Inaczej, w czasie wietrznej pogody może dojść do uszkodzenia izolacji, a nawet do przerwania przewodu. Kable fotowoltaiczne nie mogą być w sposób ciągły wystawione na działanie warunków atmosferycznych – promieniowanie UV. Dlatego przy wykonaniu przejść między rzędami modułów FreeEco dodatkowo je zabezpiecza, np. przez prowadzenie ich w peszlach ochronnych odpornych na warunki atmosferyczne.

Instalacja PV i poszczególne jej składowe powinny być odpowiednio oznakowane. Oznaczenia te pozwalają na identyfikację elementów instalacji fotowoltaicznej oraz umożliwiają bezpieczną eksploatację czy serwis. Oznaczone powinny być takie elementy jak:
- Rozdzielnica PV – DC,
- Rozdzielnica PV – AC,
- Trasa kablowa DC,
- Wszelkie elementy pod napięciem,
-Główny wyłącznik AC,
- Punkt przyłączenia instalacji PV przy liczniku.

 

FreeEco jako firma zajmująca się fotowoltaiką bacznie obserwuje wszystkie zmiany zachodzące w przepisach prawnych. W świetle ostatnich zmian w przepisach prawa budowlanego wymagane jest, aby instalacje o mocy większej niż 6,5 kWp zostały uzgodnienie z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Należy podkreślić, że dla budynków o kubaturze do 1000 m3 nie ma wymogu i konieczności stosowania przeciwpożarowego wyłącznika prądu, ani konieczności wyłączania zasilania po stronie DC.

We FreeEco spełniamy wszelkie standardy, przepisy oraz dobre praktyki od momentu pozyskania klienta po wykonanie instalacji, późniejszy serwis i monitoring. Fotowoltaiką zajmujemy się od 6 lat. Wykonaliśmy w tym czasie setki instalacji o łącznej mocy ponad 5,2 MWp. Zajmujemy się nie tylko projektowaniem i montażem instalacji – jesteśmy też importerem i dystrybutorem komponentów instalacji fotowoltaicznych. Obsługujemy Klientów własnym serwisem – posiadamy wymagane certyfikaty serwisowe od producentów wszystkich sprzedawanych komponentów. Jesteśmy gotowi realizować instalacje dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw w całym kraju. Mamy na koncie także realizację dużych projektów – największa umieszczona na dachu elektrownia fotowoltaiczna w Polsce na wschód od Wisły o mocy ponad 320 kWp została wykonana przez naszą firmę. Wszystko to możliwe jest dzięki zespołowi projektantów, inżynierów i techników tworzących zespół FreeEco.

Wyróżnia nas:

  • ugruntowana pozycja na rynku OZE,
  • indywidualne podejście do Klienta,
  • certyfikowane i sprawdzone komponenty od polskich i zagranicznych dystrybutorów,
  • wykonywanie instalacji zgodnie ze wszystkimi normami i dobrymi praktykami,
  • pomoc w pozyskiwaniu dotacji oraz w załatwieniu formalności z zakładem energetycznym,
  • realizacja najbardziej wymagających inwestycji,
  • współpraca w zakresie kredytów i leasingów.

Do końca roku 2021 specjalnie dla czytelników „Katalogu dobrych ofert” przygotowaliśmy promocję. Każdy, kto zgłosi się do FreeEco w celu założenia instalacji fotowoltaicznej na hasło „Katalog dobrych ofert” otrzyma rabat w wysokości 500zł.

FreeEco Sp. z o. o.

Lublin ul. Budowlana 30

Tel. 81 307 09 00

+48 795 940 240

e-mail [email protected]

www.freeeco.pl

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze