Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 20 kwietnia 2025 15:22

Błędy przy wybieraniu okien

O wyborze okna powinno decydować jego przeznaczenie i parametry techniczne. Często o tym zapominamy, sugerując się jego wyglądem zewnętrznym.
Błędy przy wybieraniu okien

Autor: OknoPlus

 

W dzisiejszych czasach, gdy najważniejsza jest energooszczędność budynków, okna to już nie tylko element zapewniający wystarczające doświetlenie wnętrz i estetykę elewacji. Biorą ono istotny udział w wentylacji pomieszczeń i zatrzymaniu ciepła w domu. Jeżeli źle je dobierzemy, obniżymy komfort użytkowania pomieszczeń, zwiększymy zaś nasze rachunki za energię. Jak zatem wybrać je dobrze? Przede wszystkim należy unikać kilku najczęściej popełnianych błędów.

 

Błąd 1

Najważniejszy jest dla nas wygląd okna: jego kształt, kolor ramy i ościeżnic oraz wielkość.

Walory estetyczne okna są oczywiście ważne, ale nie najważniejsze. Dobre okno to takie, które ma przede wszystkim odpowiednie parametry techniczne. Liczą się takie współczynniki, jak: przepuszczalność światła (Lt), energooszczędność (U), wodoszczelność (A), przepuszczalność powietrza (W) czy dźwiękoszczelność (Rw). Wszystkie znajdziemy na etykiecie okna! (więcej na temat oznaczeń na etykiecie w tekście Okienne ABC - co oznaczają skróty na etykiecie?)

 

Błąd 2

Traktujemy okno jako całość, która albo nadaje się do naszego domu, albo nie.

Współczesne okna są tak skonstruowane, że w pewnym sensie można je skonfigurować zgodnie z wymaganiami klienta. Dopasować do naszych oczekiwań można między innymi okucia, system sterowania, pakiet szybowy czy rodzaj wentylacji.

wybor-okna

Błąd 3

Kupujemy takie same okna do wszystkich pomieszczeń.

Można oczywiście zamówić do całego domu produkty z tej samej linii, ale nie jest to obowiązkowe. Taki wybór rzadko jest tym najlepszym. Tak naprawdę okna powinniśmy wybierać stosownie do funkcji pomieszczenia, w którym będzie zamontowane. Inne do kuchni, inne do salonu połączonego z tarasem, a jeszcze inne do sypialni czy pomieszczenia gospodarczego. Każde z tych pomieszczeń ma bowiem inne wymagania pod względem doświetlenia, wentylacji, ochrony przed hałasem czy izolacji cieplnej. W pokoju dziecinnym ważne jest także szklenie tzw. szkłem bezpiecznym, blokada otwarcia czy ochrona przed zatrzaśnięciem.

 

Błąd 4

Dobieramy okna ze względu na charakter wnętrza.

Wybór okna, który uwzględnia tylko funkcję pomieszczenia, to tylko połowa sukcesu. Każde okno łączy przecież jego wnętrze z otoczeniem, a to może być bardzo różne. Jeżeli mieszkamy niedaleko ruchliwej drogi, warto zadbać o odpowiednią izolacyjność akustyczną okien montowanych od jej strony. To istotne zwłaszcza w salonie, sypialniach i gabinetach. W łazience na parterze, której okna wychodzą na drogę albo posesję sąsiadów, warto zamontować okna o zmniejszonej przezierności szyb albo przezierności sterowanej. O prywatność warto dbać także w łazienkach na piętrze, jeżeli okna sąsiednich budynków skierowane są w stronę naszego domu.

 

Błąd 5

Opieramy się na stereotypach dotyczących materiałów zastosowanych do konstrukcji okien.

Większość z nas myśli na przykład, że okna plastikowe są cieplejsze niż metalowe, trwalsze niż drewniane itp. W rzeczywistości wszystkie okna, które dopuszczone są do sprzedaży na rynku, muszą spełniać wymagania określone w Polskich Normach i Warunkach Technicznych. Wybierając okna, nie musimy zatem ograniczać się do „plastików”. Wtedy nierzadko okaże się, że parametry okien z innych materiałów przewyższają właściwości okien z PVC.

wybor-okna

Błąd 6

Uważamy, że duże okna, to duży problem.

To kolejny stereotyp dotyczący okien. Duże okna nie muszą oznaczać ani przegrzewania pomieszczeń, ani ich wychładzania. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego pakietu szybowego i systemu otwierania. A im większe okno, tym więcej naturalnego światła w domu! W zimie takie okno może być cennym źródłem ciepła, zwłaszcza gdy ma orientację południową lub zachodnią.

 

Błąd 7

Bazujemy na własnych błędach i błędach naszych znajomych.

Uczenie się na błędach to chyba najbardziej skuteczny rodzaj edukacji, zwłaszcza gdy popełniliśmy je sami. Niestety to coraz droższa metoda zdobywania wiedzy, zwłaszcza w budownictwie. Dlatego wybierając okna, najlepiej szczerze wszystkie swoje zastrzeżenia, obawy, oczekiwania i potrzeby skonsultować z doradcą technicznym w firmie, w której chcemy kupić okna. Na podstawie informacji od nas powinien doradzić nam, jakie okna byłyby dla nas najlepsze. Ale to nie wszystko. Powinien zwrócić nam uwagę na aspekty, których nie wzięliśmy pod uwagę, dokonując wyboru. A te mogą okazać się kluczowe dla jej trafności.

EA

Zdjęcia: OknoPlus


OKNA  DREWNIANE - GDZIE KUPIĆ W REGIONIE?

Lista polecanych firm

OKNA PVC - GDZIE KUPIĆ W REGIONIE?

Lista polecanych firm

OKNA ALUMINIOWE - GDZIE KUPIĆ W REGIONIE?

Lista polecanych firm

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zeciaTreść komentarza: Kocioł na pellet i drewno to praktyczne rozwiązanie dla otwartych na opcje. Drewno jest ekonomiczne, szczególnie własne, a pellet wygodny – automatyczne spalanie, jak w Ogniwo Duo, oszczędza czas. Efektywność powyżej 87% i niska emisja to zalety, jeśli opał jest suchy i system zoptymalizowany. Inwestycja (od 12 tys. zł) zwraca się z dotacjami i tańszym ogrzewaniem. Potrzebna jest jednak przestrzeń na paliwo i trochę pracy – załadunek drewna, czyszczenie. To dobra propozycja dla tych, co łączą ekologię z budżetem, ale wymaga planowania i konserwacji. Dla osób z dostępem do drewna i cierpliwością to sensowny wybór, który daje ciepło i niezależność energetyczną. https://www.nowin.pl/2025/03/23/kociol-dwupaliwowy-czy-jednopaliwowy-porownanie-systemow-grzewczych-dla-domu/Data dodania komentarza: 23.03.2025, 12:39Źródło komentarza: Kocioł na drewno czy kocioł na pellet?Autor komentarza: JarominskiTreść komentarza: To jest super sprawa. Szybko się kładzie. Nawet samemu. Mam w domu własnie te płytki i sam kładłem. Genialnie proste. Myślałem, że nie dam rady a tu poszło bez problemu. Fajnie to wymyślili.Data dodania komentarza: 12.07.2021, 19:50Źródło komentarza: Elastyczny klinkier ELABRICK – niezwykła okładzina fasad  Autor komentarza: MarekTreść komentarza: Dobrze opisany artykuł. W moim przypadku sprawdziła się firma TS-Koncept budowa domów LublinData dodania komentarza: 4.02.2021, 11:56Źródło komentarza: Prawidłowy montaż kominów systemowychAutor komentarza: Piotrek W.Treść komentarza: Osobiście jestem zdecydowanym zwolennikiem pokryć dachowych z blachy. Dobra blachodachówka wyglądem nie odbiega od tradycyjnej dachówki, a co do spraw technicznych - sam mam blachodachówkę od kilku długich lat (z firmy Regamet) i nic, w sensie ani rdza, ani przeciekanie czy jakiekolwiek inne problemy się z nią nie dzieją. I wydaje mi się, że nie jestem tu wyjątkiem. A że warto co jakiś czas poddawać taki dach renowacji? To inna sprawa, ale i nie jakiś wielki problem.Data dodania komentarza: 30.07.2020, 17:36Źródło komentarza: Jak zabezpieczyć dach przed rdzą